Blog

Ahşap Torna Makinesi Ne İşe Yarar?

Ahşap Torna Makinesi Ne İşe Yarar?

Ahşap işlemek ve şekillendirmek için ahşap torna makinesi ne işe yarar sorusunun yanıtlanması gerekir. Ahşap torna makinesi pratik, güvenli ve hızlı bir şekilde ahşapta istenen şekillerin ve üretimin yapılmasını sağlayarak ahşap üretimi için son derece önemlidir.

Ahşap Torna Makinesi Nedir?

Ahşap torna makinesi bir ahşap parçasını hızlı bir şekilde döndürerek ve bir kesme aleti yardımıyla, kesilen ahşap parçasının çapından ahşabı eşit şekilde çıkarmak için çalışır. Çok hızlı dönüş ve kesmeler gerçekleştirebilir ve bir kerede önemli miktarda ahşabı işleyebilir veya ahşabı daha düzgün bir şekilde işlemek için tamamlayıcı dönüş gerçekleştirebilir. Ahşap torna tezgahı ile kullanılabilecek çok sayıda alet vardır.

Ahşap torna tezgahı kullanırken, paneline bir ahşap yerleştirilmeli ve tutucu kısmına da seçilen kesici takılmalıdır. Parça hızla dönmeye başladığında, ahşap torna tezgahının taşıyıcısı takım tutucuyu hareket ettirir ve takımı yavaş yavaş dönen nesnenin altına kaydırır. Bu, takım hareket ederken dönen nesnenin tamamında eşit bir kesim oluşturur.

Ahşap torna tezgahları, daha özelleştirilmiş ve incelikli parçalar oluşturmak için takım tutuculardaki çeşitli farklı aletlerle de kullanılabilir. Yapılan işlem bittiğinde makine ahşap üzerinde pürüzsüz, düz bir yüzey oluşturacaktır. Döndürülen nesneye bir delik açmak için diğer uygulamalarda olduğu gibi bir delme aleti kullanılabilir. Bu ahşap torna aletlerinin tümü, işlenen ahşabı değiştirmelerine izin veren şekil ve açılara sahiptir.

Ahşap Torna Makinesi Yararları Neler?

Ahşap torna makinesi yararları bakımından ahşabın işlenmesi açısından son derece önemlidir. Ahşap çok eski zamanlardan beri mobilya başta olmak üzere farklı alanlarda tercih edilen bir malzeme olduğundan ondan üretilenler günümüzde de oldukça fazladır. Ancak ahşabın normal koşullarda işlenmesi son derece zordur. Fakat torna makinesi sayesinde ahşaptan istenilen boyutlarda, şekillerde pürüzsüz parçalar almak mümkün olmaktadır. Çok farklı özelliklere sahip olan ahşap torna makineleri mobilya ayaklarından masalara kadar çok farklı alanlarda üretimin güvenli ve hızlı bir şekilde tamamlanmasını mümkün hale getiriyorlar.

Ahşap Torna Makinelerinin Boyutları Neler?

Ahşap torna makinelerinin boyutları yapacakları iş hacmine göre belirlenmektedir. Genelde büyük hacimli işler için iki başlıklı torna başlığına sahip olan modeller tercih edilirler. Daha büyük üretimler için ise merkezlerin arasında torna sayısı yine artış gösterir. Özellikle torna makinesindeki merkez arasındaki uzunluk ne kadar artarsa tek seferde işleyebileceği ahşap üzerine de fikir verir. Bu boyutlara göre üretim ihtiyacı karşılanmaktadır.

Ahşap Torna Makineleri Nasıl Kullanılır?

Ahşap torna makineleri kullanımı için günümüzde CNC olarak adlandırılan ve bilgisayar üzerinden kontrol edilen modeller yaygındır. CNC ahşap torna makineleri bilgisayar üzerinden yapılan modelleri doğrudan ahşap parça üzerine yansıtırlar. Bu bakımdan doğru planlama yapılması halinde ahşap parçaya işlenecek olan kesim işlemleri de tam olarak yansıtılmış olur. Özellikle sehpa ya da masa ayakları gibi çok fazla ine detay gerektiren kısımlarda CNC makineler çok daha iyi performans verirler ve çok kısa sürelerde işlemlerini yaparak zamandan ve emek gücünden önemli miktarlarda performans elde edilmesini sağlarlar. Bunun yanında kolay kontrol ediliyor olmaları, istenilen koşullarda üretim yapabiliyor olmaları ve kolay temizlenmeleri de bu makineleri öne çıkarmaktadır. Normalde birden fazla çalışanın yapacağı iş yükünü çok hafifleten ve pratik bir şekilde istenen ürünlerin elde edilmesini sağlayan ahşap torna makineleri bu sayede üreticilere büyük bir kolaylık imkânı sunmuş oluyor.

Estetik ve Göze Hitan Eden Tasarımlar

Ahşap mobilya modelleri arasında en çok göze hitap eden ve estetik bulunan modeller ancak ahşap torna makinesi yardımı ile üretilebilmektedir. Makinelerin çalışmasındaki temel mantık hareket etmekte olan ahşabın kesilmesi ve belirlenmiş proje kapsamında şekillendirilmesidir. Makineler özellikle el ile yapmanın çok zor olduğu işlemleri bile büyük bir kolaylık ile yapabilmektedirler. Değişik ve farklı tasarımları ortaya çıkardıkları için yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Aynı zamanda sadece mobilya üretimi yapan yerler için değil ahşap el sanatları ile uğraşanlar tarafından da farklı şekillerin verilmesini sağladıkları için ahşap torna makineleri tercih edilirler. Günümüzde güvenli ve modern olmaları sayesinde tamamen zahmetsiz bir kullanım sunan ahşap torna makineleri özellikle simetrik ürünlerin oluşturulması açısından büyük bir role sahip olup ortaya ahşabın en güzel halini çıkarmaya yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir