Blog

2022 Yılında En Sık Kullanılan CNC Torna Makinaları

CNC torna makinaları pek çok sektörde kullanılan özelleşmiş makinalardır. CNC makinaları sayesinde insanlar üretimden çekilmiş ve ahşap kesiminde makinalar devreye girmeye başlamıştır. Düz zeminlerde sık sık yararlanılan bu makinalar, eğimli yüzeyler üzerinde de kullanılabilmektedir. Makinaların birden fazla modeli bulunmaktadır. Modeller hakkında verileri bu yazıdan kolay bir şekilde bulabilirsiniz. İşletmenizde kolay bir şekilde kullanabileceğiniz ahşap torna makinaları satın almak için yazımızdan yardım alabilirsiniz. Aşağıdaki modeller arasında hem basit şekilde çalışan hem de kompleks makinalar yer almaktadır. Makinalar eksenli, iki eksenli, üç eksenli ve dört eksenli şeklinde gruplara ayrılmıştır. Gruplandırmalar makinaların fonksiyonelliğine bağlı olarak yapılmıştır.


Eksenli Torna Makinaları
Basit ya da kompleks şekilde çalışan eksenli torna makinaları farklı işletmelerde kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Makinalar sayesinde işletmeler daha az insan gücü ile daha çok verim elde edebilmektedir. Bu durum işletmeleri uzun vadede kazanca götürmektedir. Eksenli makinaların farklı çeşitleri mevcuttur. Çeşitler iki eksenli, üç eksenli olarak gruplara ayrılmaktadır. İki eksenli modellerde az fonksiyon ile çok verim elde edilmeye çalışılmaktadır. Üç eksenli modelde ise daha çok fonksiyon elde edilebilmektedir.
Biaxial Device

İki Eksenli Cihaz
İki eksenli cihaz en basit düzeyde tasarlanmış torna modelidir. Makine içerisinde yer alan çift bıçak sistemi sizlerin hızlı bir şekilde ahşap kesmenizi sağlayacaktır. CNC ahşap modelde “üçgen fincan” adı ile anılan bir sistem yer almaktadır. Bu sistem sayesinde cihaz sahipleri kör bıçakları elleri ile değiştirmemektedir. Kör bıçakların makine içerisinde otomatik olarak değişmesi zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. İki eksen cihazların diğer cihazlardan büyük bir avantajı bulunmaktadır. Bu avantaj, fincan bıçağının kaba işlemlere özel kullanılabilmesidir. Üçgen bıçak ile de daha ince desenler işlenmektedir. 10 inç boyutunda bir ekrana sahip olan model, 1,5 kg ağırlığındadır. Cihazın mekanizmasında kolay ayar aparatı bulunmaktadır. Cihazı kontrol etmek için kumandadan yarım alabilir ve işlemlerinizi daha hızlı tamamlayabilirsiniz.

Üç Eksenli Cihaz
Üç eksenli cihazda iki eksenliden daha fazla özellik bulunmaktadır. Kullanışlı bir tasarıma sahip olan ürün, iki eksenli cihazlardakine benzer olarak torna amacını karşılamaktadır. Bu modelin torna işlemine ek olarak yüksek vurgu, marka, montajlama ve desenli fitil gibi pek çok fonksiyona sahip olduğu bilinmektedir. CNC üç eksenli modelde çift bıçak yer almamaktadır. Çift bıçak yerine top bıçak kullanılarak sistemde eksiklik kapanmaktadır. Bu model ile lükens ayak modelini bir arada kullanabilir ve istediğiniz özgün modelleri ortaya çıkarabilirsiniz. Cihazın 15 inç dokunmatik ekranı ve otomatik yağ doldurma sistemi sizleri memnun edecektir.


Dört Eksenli Cihaz
Cihaz üzerinde dokunmatik ekran ön tarafta değil yan tarafta yer almaktadır. Dört eksenli cihaz ile işletmelerde ihtiyaç duyulan pek çok fonksiyon karşılanabilmektedir. Bu makine sayesinde torna işlemleriniz eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmektedir. Dört eksenli model, burgu oluşturma, fitil yapma, içi boşaltma, kıvırma, delik açma ve marka gibi işlemleri hızlı bir şekilde yapabilmektedir. Makine ile ayrıca tüm eksenlerde servo motorlar kullanılabilmektedir. Makinenin yüksek hızı işinizi kolay bir şekilde halledebilmenizi sağlayacaktır. C eksene sahip sistem ile çalışan bu model, güç kaybı yaşanmasını engellemek amacı ile özel bir sistemden yararlanmaktadır. Bu sistem DIRECT sistemi şeklinde adlandırılmaktadır.

Beş Eksenli Cihaz
Beş Eksenli Cihaz, Sargılı ve düzensiz bir yapıya sahip olan beş eksenli makine 4 çeneye sahiptir. Makinede DIRECT DRIVE sisteminden yararlanılmaktadır. Cihaz +90 ile -90 dereceleri arasında çalışabilmektedir. Cihazın taşıdığı harmonik redaktör hassas bir yapıya sahiptir. Ürün, servo motorlar ile kontrol edilmektedir.