Blog

Zıvana Makinaları Üretimde Hangi Kolaylıkları Sağlar?

Ahşap üretimi yapan tüm işletmelerin sektörde profesyonel olarak yer bulması için zıvana makinaları kullanmaya ihtiyacı vardır. Teknolojinin mobilya üretimine getirdiği en büyük kolaylıklardan biri olan zıvana makinaları sayesinde üretim hızı ve verimliliği artmaktadır.

Elbette ki eski usul makina olmadan da bu işlemler yapılabilir. Ancak seri üretim yaparken her bir zıvanayı matkap ile açmanın alacağı süre düşünülürse neden makina gerektiği daha iyi anlaşılabilir. Zıvana makinaları ile ahşap üzerine uygulanacak bu detay işlemler çok kolaylaşır. Tüm bu faydalara enine boyuna değinmeden önce zıvana nedir sorusunun yanıtını verelim.


Zıvana Nedir?

Zıvana makinalarının ne iş yaptığını ve neden önemli olduğunu anlamak için zıvananın ne olduğunu bilmekte yarar var. Zıvana birbirine geçen iki adet parçaya verilen isimdir. Parçalardan birinde diğerinin oturtulabileceği bir oyuk açılmasıyla zıvana oluşturulur. Zıvananın bir parçası dişi diğer parçası erkek parça olarak adlandırılır. Dişi zıvana birleştirmede kullanılacak ortası boşaltılan eklenti yerine denir. Erkek zıvana ise dil denilen parçanın yer aldığı taraftır. Dişi zıvanadaki boşluğa erkek zıvanadaki dilin geçmesiyle işlem tamamlanır. Bu parçaların tam olarak oluşturulması çok zordur. Hele ki el işçiliği ile kusursuz biçimde yapılması oldukça uğraş ister. Bir de bu parçaların bir mobilya için defalarca kez yapılacağı düşünülürse bu iş için makinaların olması bir nimettir.

Zıvanadan Çıkmak Deyimindeki Zıvana Bu Zıvana Mı?

Evet, dilimizde zıvanadan çıkmak diye kullanılan deyim mobilya üretimindeki zıvanalardan gelir. Bir örnek vererek açıklamak anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Bir kapıyı ayakta tutan duvarla birleştiği yerdeki zıvanalardır. Kapı bu zıvanadan çıkarsa düşer; yerinde duramaz, dik duramaz. İnsanlar için de zıvanadan çıkmak deyimi buradan gelmektedir. Benzer anlamda kullanılmaktadır.

Zıvana Makinaları Kullanımının Yararları

 • Mobilya sektöründe üretim hızını kat kat artırır.
 • Zıvanalarda oluşabilecek hata ve kusurları ortadan kaldırır.
 • El işçiliği sırasında oluşabilecek kazaları ve yaralanma riskini ortadan kaldırır.
 • İnsan gücü ile üretimi yapılan zıvanalardan çok daha hızlıdır.
 • Üretim hızının artması sayesinde verimliliğin artmasını sağlar.
 • Profesyonel ve hatasız parça üretimi yapar.
 • Seri üretimde zamandan kazandır.
 • Kesme ve oyma işlemlerin ahşabı en az kayıp ile kullanır.
 • Çoklu üretimde bir parçanın diğerinden farklı olma riskini ortadan kaldırır.
 • Makina gücü sayesinde insan gücü ihtiyacını azaltır.
 • Endüstriyel üretim yaparak işlerin zamanında ve sorunsuz yetişmesine yardım eder.

Zıvana Makinaları Kullanım Alanları

Mobilya üretim sektöründe en çok kullanılan makinalardan biri zıvana makinalarıdır. Bu makinalar çok küçük işletmeler veya hobi olarak ahşapla uğraşan marangozların dışındaki tüm üretim merkezlerinde kullanılır. İşini profesyonel olarak yürütmek, hız kazanmak isteyenlerin tercihidir. Çünkü bu makinalar kullanılmadan elde yapılan zıvanalarda hata yapılması yüksek bir ihtimaldir.  Güvenlik açısından da bu makinaların kullanımı tavsiye edilir. Çünkü matkapla veya el yordamıyla zıvana deliği açılırken yaralanmalar ve ciddi kazalar olabilir. Eskiden mecburen bu şekilde yürütülen zıvana işi artık teknolojinin getirdiği kolaylıklar sayesinde zıvana makinaları ile rahatlıkla yapılabiliyor.

Zıvana Makinaları Nasıl Çalışır?

Elektrikle çalışan zıvana makinalarında güvenlik talimatlarına önem verilmelidir. Güvenlik talimatlarına harfiyen uyulması halinde iş kazası yaşama riski çok düşüktür. Zıvana makinası ile kare veya dikdörtgen zıvanalar kesilerek açılır. Oyularak dişi ve erkek zıvanalar hazır hale getirilir. Dişi zıvanada oluşturulması gereken boşluk ahşaba minimum zarar verilerek açılır. Erkek parçadaki dil de yine aynı şekilde en az zarar ve kayıp ile yapılır. İki parçanın birbirine maksimum uyum sağlamasını hedefleyen zıvana makinaları bu üretim mantığı ile çalışmaktadır.

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir