Blog

Ahşap ve Mobilya Endüstrisinde CNC Ahşap Makinaları Neden Önemlidir?

Her sektörde ve her işte olduğu gibi mobilyacılık işinde de verimliliği artırmak hedeflenir. İş başarısındaki artış ve şirket ilerlemesi verimlilik ile doğru orantılıdır.  Mobilyacılık sektöründe verimlilik hedefi ile yola çıkanların CNC ahşap makinaları ile yolu mutlaka kesişir. Çünkü bu makinalar sayesinde insan gücü ile makine gücü birleşir. Dolayısıyla verimlilik de katlanarak artar.

Günümüzde her iş alanında büyük bir rekabet var. Yalnızca işçinin ve yöneticilerin başarısı şirket başarısı getirmiyor. Bu rekabet koşullarında bir adım önde olmak için çağa uygun davranmak gerekiyor. Mobilyacılık sektöründe de çağı yakalamanın en iyi yollarından biri makinalar hakkında bilgi sahibi olmak. Bunun yanı sıra bu makinaları yerinde ve doğru şekilde kullanabilmek. Bu yazımızda sizler için CNC ahşap makinaları neden önemsemeniz gerektiğinden söz ettik.

CNC Ahşap Makinaları Kullanmak Ne İşe Yarar?

CNC ahşap makinaları kullanmanın sağlayacağı yararlar şunlardır:

 • İmalatın hızlı ve hassas olmasını sağar.
 • Hata olasılığını sıfıra kadar indirebilir.
 • El işçiliğinde olan zorlukları yaşamaya gerek kalmaz.
 • İş kazalarını en aza indirger.
 • Ucuz bir şekilde kaliteli üretim yapar.
 • Teknolojik gelişmelerden yararlanarak çağı yakalamanızı sağlar.
 • Verilerin arasında kolay şekilde transfer sağlanabilir.
 • Kısa bir sürede güvenilir sonuçlar elde etmenizi sağlar.
 • Çok sayıda kalifiye insan çalıştırmaya gerek kalmaz.
 • Uzun vadede işçi sayısını azaltacağından şirket ekonomisine katkı sağlar.
 • Mobilya sektöründe profesyonelleşmek isteyenlerin tercihidir.
 • Ahşap ürünlere şekil vermede ve işlemede kusursuz ilerleme sağar.
 • Kodları girecek bir eleman olduğu halde pek çok kişinin yapacağı işi tek başına yapar.
 • 3 boyutlu komutlarla oyma, delme, kesme, şekil verme işlemlerini düzgün şekilde yapar.

Çağı Yakalamanın Altın Anahtarı: CNC Ahşap Makinaları

Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan iş makinaları insan gücüyle bir hayli zaman alacak işleri hızlıca bitirebiliyor. Makinaların dünyamızı sardığı düşünülürse iş yaşamında başarı için de bu gelişmelerden yararlanmak çok akıllıca olur. Seri üretimi sağlayarak zamandan kazanmak isteyenlerin tercihi olan CNC makinaları güvenilir şekilde işleri hallediyor. Çoğunlukla insan yönlendirmesiyle işler duruma geçen bu makinalar sayesinde insan gücü de aynı anda diğer işleri halledebiliyor. Gerekli yönlendirmeler yapıldıktan sonra bu makinalar ahşaba istediğiniz şekli verebiliyorlar.

CNC Ahşap Makinaları Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

CNC ahşap makinalarını seçerken pek çok detaya dikkat etmek gerekiyor. Ancak bunlardan bazıları gerçekten gözden kaçırılmaması gereken noktalar. Bu noktalardan ilki kullanım amacını belirlemek. Çünkü amacınıza göre seçim yapmak ileride başka bir makine almamanın pişmanlığını yaşamanızı engeller. İkincisi kontrol ünitesi tercihi. Alacağınız makine ile ne üretimi yapacaksanız ona göre bir kontrol ünitesi seçmelisiniz. Kullanım kolaylığını da göz önünde bulundurmanız çok önemlidir. Son olarak satın alacağınız makinanın kullanım ömrünü uzatmak adına ana sisteminde bir koruması bulunup bulunmadığını mutlaka araştırın.

CNC Ahşap Makinaları Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Pek çok özelliği bir arada sunan bu makinaları kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat etmek hem işin aksamadan ilerlemesini sağlar. Hem de daha sonra çıkabilecek sorunların yaratacağı zaman kaybını engeller. Ahşap ile çalışanlar bilirler ki mobilya üretiminde her şeyin bir sıralaması vardır. CNC makinalarında da bu sıralamaya dikkat etmek işlerin düzgün ilerlemesini sağlar. O yüzde ahşap ham maddesinin hangi aşamalardan geçeceğini göz önünde bulundurun. Bu aşamaların sırasını belirleyin. Kesme, oyma, delme gibi işlemeleri makinanın sırasıyla yapabilmesi için kolayca kod oluşturarak işlemleri başlatın. Buradan sonrası son teknoloji makinanızın hünerlerine kalmış. Sizler de bu sırada diğer işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.

İlgili gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir