Blog

Kusursuz ve Seri Üretim İçin CNC Ahşap Torna Makinaları ve Avantajları

Teknolojinin gelişmesi ile geleneksel üretim yöntemleri oldukça büyük bir değişim ve dönüşüm sürecine girmiştir. Bunlardan biri de Cnc ahşap torna makineleri olmuştur. Ahşap mobilya sektöründe yaşanan gelişmeler geleneksel yöntemlere göre işi oldukça kolaylaştırmış ve seri üretimi imkânlı hale getirmiştir. Aynı zamanda geleneksel yöntemlere göre zaman ve paradan tasarruf sağlanmıştır. Cnc ahşap makineleri, ahşap sektöründe en çok kullanılan seri üretim makinalarından biridir. Bu makine sayesinde ahşap yüzey üzerinde istenilen şekillerin yapılması sağlanır. Peki, bu kadar avantajı olan cnc ahşap torna makineleri nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.


CNC Ahşap Torna Makinesi Nedir?

Ahşap işçiliği üzerine sayısız makine olsa da cnc ahşap torna makinaları avantajları açısından en yaygın olarak kullanılandır. Cnc’nin Türkçe anlamı bilgisayar yardımı ile yapılan sayısal kod demektir.

Cnc sistemleri ile ahşap işlemeciliği bilgisayar kodlamaları ile yapılmaktadır. Bu kodlamalar sayesinde insan eline ihtiyaç duyulmamakta ve işlem çok daha kolay yapılmaktadır. İnsan eli ile yapılan işlemler hata payına daha açık ve oldukça tecrübe ve yetenek gerektiren işlemler olmaktaydı. Gelişen teknoloji ile üretilen cnc sistemleri bu anlamda insan elini ortadan kaldırarak üretimin daha hızlı gerçekleşmesine olanak sağlamaktadır.

Aynı zamanda hata payını en aza indirmektedir. Cnc ahşap torna makinaları ile ahşaplar üzerine istenilen desenler ve oymalar kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sistemde işlemler bilgisayar kodlaması üzerinden yapılmaktadır. Bir kez kodlanan şekiller kolaylıkla başka bir işleme gerek kalmadan ahşap üzerine işlenmektedir. Cnc sistemlerinin birbirinden farklı üç çeşit programı bulunmaktadır. Bunlar yatay, dikey ve evrensel işleme merkezleridir.

Cnc Yatay İşleme Merkezi

Yatay işleme merkezi adını şeklinde almaktadır. Birden fazla pek çok malzemeyi içinde barındırabilen bir malzemeden oluşur. Adından anlaşılacağı üzere yatay bir mile sahip olarak üretilmiştir. Bu sistemin talaş kaldırma oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle kesici takımları da oldukça geniştir. Altı ve sekiz arası kesici paletten oluşabilir. İş ürünleri paletlere yerleştirilir ve daha sonra kesme işlemi için program çalıştırılır.

Cnc Dikey İşleme Merkezi

Dikey işleme merkezi talaşlı üretim sektöründe bulunan en geniş frezelere sahip olduğu için en gelişmiş cnc türüdür denebilir. Bilgisayar işletim sistemi ile çalışmaktadır. Bu nedenle hard diskleri bulunur. Plastik kalıp üretimi, kesme, delme ve benzeri işlemlerin yapılmasında genellikle daha fazla kullanılmaktadır. Tek bir kurulum ile çalışmaktadır ve bu tek kurulum ile birden fazla işi yapmak mümkündür. Genel olarak üç farklı üretim eksenden oluşur. Genelde kalıp ve kalıp işlemelerinde daha fazla kullanılmaktadır. Bunun dışında evrensel işleme merkezi de yatay işleme merkezine oldukça benzer özelliklere sahip olmaktadır.

Cnc ahşap torna makinaları avantajları açısından oldukça geniş imkânlar sunmaktadır. Öncelikle geleneksel yöntemlere oranla teknolojinin son model faydalarından yararlanmak gerekmektedir. cnc ahşap torna makinaları bu teknolojik gelişmeleri kullanmakta ve işletmelere maksimum üretkenliği sağlamaktadır. Öncelikle insan emeğini ortadan kaldırarak maliyeti daha aza düşürmektedir. Makinanın alımı biraz pahalı olsa da ilerleyen zamanlarda bu maliyeti karşılamakta ve kara geçmektedir.

Bu makinalar bir kez programlama ile seri üretime geçebilmekte ve bir kez daha bilgisayar üzerinden ayarlar ile oynanmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Birden fazla üretim aşamasını tek bir tezgah üzerinde birleştirmesi açısından da oldukça önemli bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. Cnc ahşap torna makinaları hem zamandan hem maddiyattan önemli bir tasarruf sağlamaktadır. bu anlamda makinayı kullanacak olanlar mutlaka profesyonel bir ekiple çalışmalı ve işinde uzman kişilere ahşap şekillendirme işini teslim etmelidirler.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *