Blog

Zıvana Makinesi Ne İşe Yarar?

Ahşap işleme makineleri arasında özel bir yere sahip olan zıvana makinesi ne işe yarar sorusu merak edilmektedir. Zıvana makinesi ahşap üzerinde çeşitli kesme işlemlerinin yapılması için tercih edilen özel bir makine türü olarak bilinmektedir.

Zıvana Nedir?

Zıvana makinesi tanımından önce zıvananın ne olduğunun anlaşılması yararlı olacaktır. Zıvana temel olarak birbirine geçen iki parçaya denilmektedir. Erkek ve dişi olarak yapılan parçalar bir araya gelmeleri ve bütünlük oluşturmaları için önemlidir. Özellikle ahşap işlemlerinde zıvanalar çok kullanılmaktadırlar. Farklı mobilya ve ahşap ürünlerinin üretimi için zıvanaların bulunması gerekmektedir. Normal koşullarda zıvana üretmek çok zaman alacağı için zıvana makineleri pratik bir şekilde bu zıvanaların oluşmasına neden olurlar. Erkek zıvanalarda dil denilen kısım olur, dişi zıvanalarda ise erkek zıvananın içe geçmesi için boşluk bulunmaktadır. Bu parçaların sağlam bir bütünlük oluşturması için zıvanaların makine üretimi olması gerekmektedir.

Zıvana Makinesi Nedir?

Zıvana makinesi tanımı itibariyle kare ya da dikdörtgen formda olan zıvana ya da oyukların ahşaba işlenmesi için kullanılmakta olan özel bir ahşap işleme makinesi olarak bilinmektedir. Genelde elektrik ile çalışır ve kesme mekanizması da adeta bir matkap ucuna benzeyen bir iş yüzeyine sabitlenen parçanın ahşap yüzeye inmesi ile çalışır. Esasında daha önceden zıvana makinesi kullanımı yerine matkap presleri kullanılmaktaydı ancak zamanla bu yöntemin verimli olmadığı ve ahşaba da zarar verdiği anlaşıldığı için zıvana makinesi kullanımı yaygın bir hale gelmiştir. Zıvana makinesinin matkaptan ayrılan en büyük özelliği kesilmiş olan deliklerin köşelerini de kareler halde yapmasıdır. Bu bakımdan ahşap malzemeden kare kenarlı bir delik alabilmek için zıvana makinesi kullanılabilmektedir.

Zıvana Makinesi Nasıl Çalışır?

Zıvana makinesi çalışma prensibi ahşap üzerinden istenilen bölgeden kesiklerin alınmasını sağlamaktır. Zıvana makinesi çeşitleri karakteristik özellikleri arasında kesimlerin düz kenarlı, kare köşeler, eğirme uçları ve dört köşeli istenen boyutlarda kesikler açmasına dayanmaktadır. Uç talaşın da kaçmasını önleyerek keski içinde yeterli boşluk ile çalışmaktadır. Kullanıcı tarafından makinenin ucu ahşap yüzeye indirildiğinde uç kısmı ahşap parçasına girer ve parçanın büyük bir kısmını kaldırarak keski tarafından çıkarılacak olan az miktardaki yüzeyde işlem yapar. Yatay zıvana makineleri de genelde aynı çalışma prensibine sahiptir, ancak bu durumda kesme kenarları yatar olarak hizalanır. Yatay zıvana makinesi özellikle çok daha büyük ahşap parçalarındaki zıvanaların kesilmesi için kullanılır. Aynı zamanda zıvana kesiminde istenilen oranlarda delik açmak açısından da uygundur.

Zıvana makinesi çeşitleri arasında bir diğer model olan zincirli zıvana makineleri ise genelde ahşap çerçeve yapımında tercih edilirler. Büyük boyutlardaki ahşap parçalarında büyük kesim işlemleri yapılması için de uygun olan zincirli zıvana makinelerinin çalışma sistemi de zincirli testere üzerinde bulunan kesme zincirinin çalışmasına dayanmaktadır.

Zıvana Kesim Türleri Nelerdir?

Zıvana makinesi kullanımı ile farklı türlerde ve boyutlarda zıvana kesimi yapılabilmektedir. Zıvanalar ise kendi içlerinde kullanım amaçlarına göre farklılık taşırlar. Sığ zıvana menteşeler temelde çarpma plakaları ve diğer kullanışlı ve dekoratif amaçlardaki ekler kapsamında kullanılırlar ve kapı ya da pencerelere yerleştirilmek için tercih edilirler. Bu türden zıvanalar monte edildiklerinde ahşabın yüzeyi ile aynı hizada olmaları için derin kesime sahiptirler. Daha derin olan zıvanalar ise zıvana eklemlerinin sağlanması için oluşturulmaktadır. Bu türden eklemler ise bir ahşap parçası içine bir zıvananın kesilmesi ve başka bir parçanın da ucunun zıvananın içine sağlam bir şekilde oturtulması ile oluşturulur. Oluşturulmuş olan yapı tutkal ile sabitlenir ve sıkma işlemine tabii tutulur. Bunların yanında çok farklı tiplerde ve çeşitlerde zıvana eklemleri bulunmaktadır. Hepsi de zıvana makineleri yardımı ile hızlı ve güvenli bir şekilde kesilirler.

Zıvana Makineleri Nerelerde Kullanılır?

Zıvana makinesi kullanım alanları oldukça geniştir ancak seyrek olarak hobi amaçlı ahşap atölyelerinde kullanılırlar. Hobi amaçlı ahşap işleme yapılıyorsa bu durumda genelde matkap tercih edilmektedir ancak hobinin profesyonel ve satış odaklı yapılması halinde zıvana makinesine ihtiyaç duyulacaktır. Bunun yanında ahşap mobilya üretimi yapan tüm üretim yerlerinde zıvana makinesi bulunması ve kullanılması gerekmektedir. Hem zaman açısından hem de güvenlik açısından istenilen zıvanaların alınmasını sağlayan zıvana makineleri büyük bir pratiklik ve kolaylık sunarlar.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *