Blog

İmalatta Dikey Ebatlama Makinesi Ne Tür Avantajlar Sağlar?

Teknolojik gelişmeler ve endüstri 4.0 atılımları ile üretimde insan faktörünün yerini makineler alıyor. Zamanı etkili kullanma isteği öne çıkıyor. Az zamanda seri üretim yapma isteği gibi sebeplerden dolayı makinelere talep artıyor. Hata payının azalması, iş kazalarının önüne geçilmesi de bu sebeplerden biri. Dijital sistemli, otomatik ve yarı otomatik makineler her sektörün vazgeçilmezi oldu. Tercih edilen makinelerden biri de dikey ebatlama makinesi. Dikey ebatlama makinesi panel ebatlama makinelerinin bir türü. Hızlıca ve ölçülü bir biçimde panel kesiminde kullanılıyor. Makinenin avantajları ve kullanım alanlarından biraz sonra bahsedeceğiz. Ama dilerseniz önce panel ve dikey ebatlama makinelerini detaylıca tanıyalım.

Panel Ebatlama Nedir?

Panel ebatlama makinelerinde melaminli ve melaminsiz  yonga levhaları istenen ölçülerde kesebilirsiniz. Dijital metre sayesinde fire ve ölçü hatası durumları yaşanmaz. Ölçümleri detaylı bir şekilde yapabilirsiniz. Daha sonra kesim işlemini başlatırsınız. Makinenin gönyeli çalışır. Bu sayede istenen ebatta levhalar elde edebilirsiniz.

Tekerlekleri sayesinde kolay hareket eder. Sabit bir yerde çalışma zorunluluğunuz yoktur. Hızlı bir işlemdir. Zamandan kazanç sağlatır. Aynı zamanda insan gücünü en aza indirir. Kişi kaynaklı hataların yaşanmasının önüne geçer. Dikey panel ebatlama makinesi panel makinelerinin bir türüdür.

Dikey Ebatlama Nedir?

İnsan gücü gerektirmeyen dikey ebatlama makinesi birçok sektörde yerini almış durumda. En çok kullanıldığı sektör mobilyacılık sektörü. Küçük bir alanda üretim yapan üreticiler tarafından sıkça tercih ediliyor. Çünkü yatay alanda çalışan haline göre çok daha az yer kaplıyor. İstenen ölçüye hatasız bir şekilde ulaşmayı sağlıyor. Makinelerde yerleştirilen sabit plakalar hassas ve hareketli bıçaklar tarafından kesiliyor. Ölçüler dijital metreden kontrol ediliyor. Levhalar da kilit sitemi ile sabitlendiğinden kayma durumları yaşanmıyor. Bu sayede plakaların döndürülmesi ve taşınması gibi işlere gerek kalmıyor.

Dikey ebatlama makinesi ile mdf ve polikarbon gibi plakaların kesimi mümkün. Plastik gibi malzemeler ile çalışan işletmeler de tercih edebilirsiniz. Makineler seri üretim faaliyetlerinde kullanılıyor. Kullanımının oldukça kolay olması bir artı. Hem zamandan hem de çalışan sayısından tasarruf etmenizi sağlıyor. Aynı zamanda insana bağlı hataları en az indiriyor. Daha az maliyetle daha çok üretime imkân veriyor.

Çok kapsamlı çalışmalar isteyenler için tam otomatik dikey ebatlama makinesi istenilen performansı sergiler. Teknolojik eklentileri sayesinde neredeyse bütün işlemleri tek başına yapıyor.

Dikey ebatlama makinelerinin geniş bir kullanım alanı var.

Dikey Ebatlama Makinelerinin Avantajları

 • Az yer kaplaması sebebiyle alan tasarrufu sağlıyor.
 • Birbirinden çok farklı malzemeler ile çalışmak mümkün.
 • Zaman tasarrufu sağlıyor. Günler sürebilecek bir iş yükünü birkaç saatte bitirmenizi sağlar.
 • Az kişi ile çok iş yapmanıza yardımcı oluyor.
 • Maddi kazancınızı arttırırken giderlerinizi de azaltıyor. Çalışan ve üretim zamanına bağlı masrafları azaltıyor.
 • Dijital kullanım olanağı ile otomatik işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Üst düzey bir ölçü hassasiyeti sunar.
 • Üretimde verimliliği sağlar.
 • Plakalar sabit bıçaklar hareketli olduğundan işlemler kolay ve hızlı gerçekleşir.
 • Tekerlekleri sayesinde kolayca taşınabilir. İstenen alanda çalışmaları yapabilir.
 • Oldukça güvenlidir. Makineden kaynaklı iş kazalarını en aza indirir.
 • Büyük panellerde bile kullanabilirsiniz.
 • Ebatlama ve kesmeyi tek başına yapar.

Nerelerde Kullanılır?

Dikey ebatlama makinesi mobilya sektörünün olmazsa olmazından biridir. Ahşap panellerin üretiminin yapıldığı işletmelerde kurtarıcıdır. Ahşap panelleri istenen boyutta ve kısa bir zamanda kesebilir. Birçok şekil ve formda malzeme kesimi yapabilir.

Kullanılacak alan ve müşteri isteğine bağlı farklı şekillerde kesim yapabilir. Bu sebepten mdf, sunta gibi levhaların kesiminde de tercih edebilirsiniz. Kontraplak ve laminant panel üreticileri de panel ebatlama makinelerini tercih eder. Kompozitlerin kesiminde kullanmanız mümkündür.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *