Blog

Mobilya Üretiminde Ahşap CNC Tezgahı Kullanımı

Ahşap CNC Makineleri endüstriyel üretim süreçlerinde üreticiye hız kazandırırken aynı zamanda maliyetlerinde düşmesini sağlamaktadır. Ahşap malzeme üretimlerinde ihtiyaç duyulan CNC tezgahlar üretimin genel sürecine etki etmektedir. Ahşap malzemenin kullanım alanı genellikle iç mekan tasarımlarında veya hediye ürün gruplarında olmaktadır. Ayrıca oymacılık uygulamaları ile el edilen hediye ürün gruplarında da ahşap CNC tercih edilmektedir. Ancak genele kıyasla mobilya sektöründe CNC makinaların gücünden fazlaca faydalanılmaktadır. Bunun asıl sebebi CNC tezgahların kullanıcıya pek çok alanda kazanç sağlatmasıdır.

Bilindiği üzere CNC tezgahlar, programlanmış birimlerin sistematik çalışmasıyla oluşmaktadır. Bu çalışma şekli, belirli ürün gruplarının seri üretimlerinde daha efektif üretim süreci oluşturulmasını sağlamaktadır. Ahşap oymacılığının dahil olduğu her alanda CNC tezgahlarından yardım alınabilmektedir. Bunda birincil etken ahşabın yapı olarak işlenmeye elverişli olmasıdır. Levhalar veya kalıplar haline getirilen ahşap malzemeleri, kolaylıkla tezgahlarda işlenmeye hazır hale getirilebilmektedir. CNC teknolojisinin ahşap üretim sürecine dahil olmasının bir diğer sebebi ise üretimde ince dokunuşların istendiği gibi gerçekleştirilebilmesidir.

CNC Tezgahların Ahşap İşleme Potansiyeli

Ahşap işleme süreçleri sektörde kullanılan farklı makinelere göre çeşitlenmektedir.  Günümüzde kullanılan makineler arasında ise en verimli şekilde ahşap işleme yöntemi CNC Makinelerdir. Özellikle düz tablalı CNC Makineleri mobilya üretiminde birçok safhanın tek seferde çözümlenmesini sağlamaktadır.

Mobilya üretimine başlanmadan önce ahşap levhanın ebatlanması ve çizimine başlanması gerekmektedir. Makine gerekli verileri yazılım üzerinden edinerek, gerekli müdahaleleri levha üzerinde istenen niteliklerde uygulayıp kullanıcıya vermektedir. Böylelikle üretimde kullanılan malzeme hızlı ve en az fire ile işlenmiş olmaktadır. Ancak bu bahsedilen değişkenler çalışılan makine türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle AKSlı CNC Ahşap Tezgahları iki veya üç boyutlu çalışmaları sağlamalarının yanında kullanıcının malzeme işleme süresinin uzamasına neden olmaktadır. Ayrıca bu tezgahlar daha ince işçilik sunuyor olsa da malzemeden verilen fire konsollu CNC tezgahlara göre daha fazla olmaktadır. Oysa düz tablalı CNC ahşap tezgahları, diğer CNC işleme tezgahlarına nazaran daha az fire vermekte ve levhayı daha hızlı işlemektedir. Burada ilgili faktör CNC router cihazların nesting işlemi yapabilme potansiyeline sahip olmasıdır.

CNC Ahşap Tornası İle İnce İşçilik

Günlük hayatımızda estetik olarak yer alan birçok ahşap ürün, CNC Ahşap Torna Tezgahı ile üretilmektedir. Bu tezgahlar ahşap malzemeyi öncelikle istenen kalıpta işlemeyi sağlamaktadır. Malzeme işlem sonrası kazandırılmak istenen kıvrımların üzerine ayrıca farklı eksenlerde de işlemlere tabi tutulabilmektedir. Tüm bu süreçlerin ardından da genel olarak daha spesifik ürün gruplarında kullanılması tercih edilen hassas parçalar elde edilmektedir. Hali hazırda CNC Ahşap torna tezgahları ahşap ürünlerinin dairesel veya elipsoit kıvrımlara sahip olmasını sağlamaktadır.

CNC Tezgah Kullanılarak Üretilen Mobilya Ürün Grupları Hangileridir?

Ahşap mobilyalar dekoratif amaçla sıklıkla tercih edilen ürünlerdendir. Bulundukları alana daha naif bir hava katmaları sebebiyle de ahşap oyması ürünlere yer verilmektedir. Ahşap oymacılığı ile yıllardır sunulan ustalık elbette yeri tutulamaz bir öneme sahiptir. Ancak güncel ürün gruplarında daha fazla ürün elde etmek ve aynı kalitede ürünleri oluşturmak için otomasyon cihazlar kullanılmaktadır.

  • Sütun & Sütun Başı
  • Merdiven Korkuluk Aksesuarları
  • Ahşap İşleme Panel
  • Oyma Dolap Kapağı
  • Mobilya Ayakları
  • Yatak Başlığı
  • Ayna & Cam Çerçeveleri

Ahşap oymacılığının talep edildiği ürün gruplarında CNC Tezgahlar kullanılarak kolaylıkla yeni ürün imalatı yapılabilmektedir. Görüldüğü üzere yalın mobilya üretiminin yanında mobilya parçaları veya aksesuar ürünleri de kolaylıkla üretilebilmektedir. Ayrıca teknolojinin sağladığı üretim kolaylığı ile ahşap ürünler yalnızca dekoratif amaçlı değil araç gereç üretiminde de tercih edilebilmektedir.

Nesto makine tarafından sunulan çeşitli tezgah modelleri, dekorasyon amaçlı çalışmalar dahil olmak üzere ahşap CNC uygulamalarının tüm safhalarında yer bulabilmektedir. Sunulan ürün grubu çeşitliliğinin yanında ayrıca yetkin bakım ve donanım servisi ile yine Nesto makine tarafından sunulmaktadır.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *