Blog

Seri Mobilya Üretimi Hangi Makinelerle Sağlanır?

Seri üretim sağlayan makineler, mobilya sektöründe de çok önemli bir yere sahiptir. Seri mobilya üretimi sağlayan makineler zamandan tasarruf ve iş gücünü azaltmayı hedefleyerek yazılımlı üretilen makinelerdir. Bağlantı elemanları yerine delme amaçlı kullanılan Holemaster makinesi frezeleme işlevi görmektedir. Makinenin programı dil seçenekleri ile ve esnek çalışma kapasitesi ile ofis programı sayesinde seri imalat için üretilmiştir.


Seri Mobilya Üretiminin Avantajları  

Seri mobilya üretimi organize edilen kütle üretim olarak nitelendirilmektedir. Seri üretimin avantajları, düşük maliyet ile yüksek üretim elde etmeyi sağlamaktadır. Seri mobilya üretimi ile artık üretilen mobilyalar alandan da tasarruf sağlamaktadır. Mobilya parçaları üretilip demonte edilmeden müşteriye paket halinde iletilerek, ulaşım da ve kurulumda hem alıcıya hem de satıcıya büyük kolaylık sağlamaktadır. Seri mobilya üretiminin amaçlarından bahsedilecek olunur ise;

  • Seri üretim ile düzeni etkileyen bütün unsurlar birleştirilmektedir.
  • Seri üretim, malzemelerin asgari bir mesafe ile hareket etmesini sağlar.
  • Seri üretim, işletmeler için belirli bir iş akışı sağlamaktadır.
  • Genel hacimden en azami yararlanmayı sağlar.
  • Küçük değişikliklere müsait bir düzenin kurulmasına olanak sağlar.
  • Seri üretim, emniyetli ve güvenli çalışma olanağı sağlar.
  • Seri üretimin maliyeti asgari düzeyde tutulur.

Kısacası seri mobilya üretimi esnekliği, emniyeti ve güvenliği bunun yanı sıra asgari maliyet gibi unsurları sağlar.

Seri Mobilya Üretimi Nedir? 

Seri üretimde temel özellik, aynı zamanda birden fazla mamül üretimi sağlamaktır. Fakat mamül sayısı az olacaktır. Ancak serileri dolduracak kadar mamül sayısına ihtiyaç duyulmaktadır. Seri üretim ile elde edilen ürünlerde kalite yüksek düzeydedir. Seri üretim ile getirilen bir diğer kolaylık ise sipariş üzerine üretim sağlama kolaylığıdır.

Seri üretim yapılırken iki tür yol izlenmektedir. İmal sağlayan makine ya yerinden hareket ettirilmez ya da işletme bünyesinde hareket halinde bulunur. Hareket etmeyen makinelere inşa, hareket eden makineler ise işçilerin bulunduğu her yere hareket ettirilen portatif makineleridir.

Makinelerin, atölye sisteminde belirli bir alanda toplanmasına grup sistemi ya da karma sistem adı verilmektedir. Biraz eski olan bu yöntem bugün hal pek çok Seri üretim mobilya fabrikalarında ve işletmelerinde kullanılmaktadır. Son mamül için ayrılan parçalar, belirli bir alanda toplanırken imalat için gerekli olan parçalar başka bir bölümde toplanarak ürün imal edilir.

Seri Üretimde Tasarım Seçenekleri  

Mobilya üretiminde tasarım seçenekleri de çok önemlidir. Arz talep meselesi olan seri üretim, estetiği, ergonomiyi, ekonomiyi ve fonksiyonelliği doğrudan etkileyen bir unsurdur. Seri üretimde malzeme seçerken malzemenin; rengi ve desenlerin uyumu çok önemlidir. Bunun dışında fiziksel özellikler ve mekaniksel özellikler ayrı bir yer tutar.

Rutubetin miktarından lif yönüne kadar gözeten seri üretim, teknoloji ile de harmanlanmaktadır. İmalat yapılırken, işin çeşitleri ve yöntemleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca üretim şekli de çok önemlidir. Seri üretim de sorulması gereken birtakım sorular vardır. Bu sorular üretimde kalite artışını yüksek miktarda etkilemektedir. Ürün İSO, TSE gibi kontrollerden geçmiş mi? Ürünün kalite süresi ve bakım montaj için gerekli garanti imkanları nelerdir?

Seri Mobilya Üretiminde Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler  

Seri üretim mobilyaları üretimi esnasında alıcının istekleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Gerekli personel tarafından gerekli piyasa araştırılması yapılmalıdır. Gerek sosyal medyadan gerekse halka ulaşarak hangi desenlerin, renklerin o yıl revaçta olduğu belirlenerek o tercihlere yönelim verilmelidir.

Modası geçmiş ya da önceki yıllarda rağbet görmemiş desenlerin mobilya üretiminde tercih edilmesi satışlarda düşüşe sebep olabilmektedir. Bu tür piyasa araştırılması için blog siteler ve sosyal medya biçilmiş kaftandır. Alıcılar sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen çeşitli anketlerle, alıcının ortak zevk algısını çözerek buna yönelik bir üretim alanı yapmalıdır.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *