Blog

Yüksek Yüzey Kalitesi CNC İşleme Merkezleri İle Mümkün!

Çağımızda makinaların gelişmesi ile birlikte pek çok sektörde olduğu gibi mobilyacılıkta da işler değişti. El işçiliği ve insan gücü yerini büyük oranda makinaların gücüne bıraktı. Makinaların işçiler için yararları herkesçe biliniyor. Verimliliği artırıp endüstriyel üretime geçilmesini sağlaması, çalışan işçi sayısını azaltması bunlardan sadece birkaçıdır. Mobilyacılık sektörünün mihenk taşları olan makina türlerinden biri de CNC işleme merkezleri. Ahşaptaki yüzey kalitesini el işçiliğine nazaran kat kat artıran bu makinalar sayesinde güvenilir ve hızlı sonuçlar almak mümkün. İşini profesyonel şekilde yürütmek isteyen mobilya üreticileri tercihlerini CNC işleme merkezleri tarafından yana kullanıyor. Bu sayede uzun vadede büyük kar elde ediyorlar ve işleri aksamadan devam ediyor.


CNC İşleme Merkezi Nedir?

CNC işleme merkezleri prizma şeklinde, iş parçalarının adım adım işlenmesi için tasarlanmış tezgâhlardır. Bu makinalara işleme merkezi denmesinin de bir açıklaması vardır. Büyük bir makine içerisinde ham maddeye pek çok işlemi basamak basamak uygulayabilen bu aletler gerçekten de işlemleri yürüten bir merkezdir. İçerisine koyulan ahşabı frezeleme, dış kısmından delme, deliklerini büyütme, rayba çekme, diş açma, tornalama gibi pek çok işlemden geçirebilmektedir.  CNC makinaları arasında bir mobilya üretim merkezine en çok faydayı sağlayabilecek makinalardan biridir. Seri ve hatasız üretim için tüm üreticilerin CNC işleme merkezleri türlerinden birine veya daha fazlasına sahip olması tavsiye edilmektedir.

CNC İşleme Merkezleri Ne İşe Yarar?

CNC işleme merkezleri pek çok farklı işin bir arada yapılmasına imkân sağlayan tezgâhlardır. Bu işleme merkezleri frezeleme tezgâhlarında olduğu gibi talaş kaldırma işlemi yapmakla kalmaz. Bunun dışında dışarıdan delme, delik büyütme gibi işleri de yürütür. Kılavuz çekme ve diş açma gibi işlemleri de bu tezgâhlarda yapmak mümkündür. Daha önceki dönemlerde teknoloji ve makinalar bu kadar gelişmeden evvel tüm bu işlemler el ile yapılıyordu. Bu işlemlerin aksamaması için pek çok eleman çalıştırılması gerekiyordu. İşleme merkezleri işe tüm bu zorluklar geride kaldı. Bu yüzden ürettiği mobilyalarda yüksek yüzey kalitesini görmek isteyenlerin tercihi; CNC işleme merkezleri!

CNC İşleme Merkezleri Faydaları

CNC İşleme merkezlerinin kullanıldığı mobilya üretim merkezine sağladığı pek çok yarar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • İçerisine eklenen malzemeye(örneğin ahşaba) her bir görev için doğrudan bağlanabilir.
  • İşleme sırasında maksimum verimliliği sağlar ve bunun yanı sıra makinayı kullanan operatör için de güvenilir bir çalışma ortamı sunar.
  • Yüksek enerji verimliliği ile kullanıldığı işletmeye fayda sağlar.
  • Özelleştirilmiş montajı sayesinde freze milleri ve delme dişlileri boyutlandırılabilir bir performans sunar.
  • Kaynakla sağlamlaştırılmış çelik konstrüksiyondan yapılan ağır CNC işleme merkezleri sağlam mobil portal konstrüksiyonu içerisinde barındırır.
  • Kenar malzemelerinin hızlı ve kolay bir şekilde yüklenmesini ve gerektiğinde rahatlıkla değiştirilebilmesini sağlar.
  • İşleme birimlerine kolay erişim imkânı sunar.

CNC İşleme Merkezi Türleri

CNC İşleme Merkezleri barındırdıkları konfigürasyona göre 3 şekilde sınıflandırılabilir.

  1. Dikey CNC işleme merkezi: Tek kurulumda pek çok işi yürütebilir. Genellikle 3 ekseni bulunur. Kalıp ve kalıp işleme için en uygun seçenek olarak kullanılmaktadır.
  2. Yatay CNC işleme merkezi: Yatay düzlemde bir mili bulunur. Takım makinada bulunan iş miline monte edilir. Otomatik palet değiştirici (APC) takılırsa boşaltma ve yükleme süresi kısalır. Bu sayede zamandan kar edilmiş olur.
  3. Evrensel (Üniversal) CNC işleme merkezi: Yatay CNC işleme merkezleri gibi görünür ancak bilgisayardan kontrol edilerek içerisindeki mil dikeyden yataya istenildiği şekilde geçiş yapılabilir. Operatör kontrolü ile pek çok iş parçasını tek ünitede yürütmeyi mümkün kılar.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *