Blog

Zıvana Makinesinin Çalışma Prensibi Nedir?

Zıvana makinesi, ahşap üzerine dikdörtgen ya da kare işlemeler yapar. Ayrıca ahşap parçaya istenilen şekilde oyuklar oluşturur. Zıvana makineleri matkap ile benzerlik taşır. Matkap uçlarına benzeyen bir işleyişi vardır. Fakat matkaptan farklı olarak köşeli kesim yapar. Genellikle elektrik ile çalışan bir ahşap işleme makinesidir. Zıvana makineleri ağaç işleme dükkanlarının en önemli parçasıdır. Ağaç işleyen ustaların işini oldukça kolaylaştırır, zaman kazandırır. İşlenen mobilyaya profesyonel bir hava katar. Düz kenarlara ve kare köşelere sahiptir. En klasik ahşap doğrama, şekillendirme yöntemlerindendir. Bu yöntem ahşap işçiliğinin ilk zamanlarından beri kullanılır. Zıvana makinesi sayesinde üretim kalitesi de artmıştır. Ürünlerin stilleri daha şık ve estetik formda elde edilir.


Zıvana Makineleri Nasıl Çalışır?

Zıvana makinesinin çalışma prensibi ahşap üzerinde çalışılacak bölgeye kesik atarak girer. Bu kesiği de erkek ve dişi olarak iç içe geçen bir mekanizma gerçekleştirir. İstenilen bölgeyi köşeli bir şekilde oyarak fazla parçayı çıkartır. Ahşabı kesip yerinden ayıran ucu, sivri ince bir testere şeklindedir. İstenilen şekilde zıvana makineleriyle kesilen ahşap parçası başka bir oyuğun içerisine oturtulur. Bu sayede zıvana eklemi oluşturulur.

Çivi ve vida kullanılmaz.  Hatta zıvana eklemi sağlam olsun diye tutkal ile yapıştırılarak sıkıştırılır. Farklı çeşit ve boyutta zıvana eklemleri oluşturulabilir. Tutkal kullanılmadan da kama ve dübel ile ahşap eklemler birleştirilebilir. Zıvanayı oluşturulurken dikkatli ölçüm yapılmalıdır. Hassas kesme ve markalama yapılmalıdır. En küçük hata bile eklemi dağıtır ve ürünün simetrisini bozar.

Zıvana Makinelerinin Türleri Nelerdir?

Zıvana makine türleri içinde en çok kullanılan yatay ve zincirli zıvana makineleridir.

  • Yatay Zıvana makinesi: Yatay zıvana açma makinesi kesme kenarlarını yatay hizalayarak çalışır. Zıvana makineleri farklı tür ve boyutlardaki ahşabı kesebilir. Özellikle yatay zıvana makineleri büyük boyutlardaki ahşaplarda kullanılır. Ve ahşap üzerine istenilen büyüklükte oyuklar da açabilir. Zıvana oluşturma ve delik açma işlemlerinde de kullanılır. Üretim verimliliği açısından yatay zıvana makineleri oldukça tavsiye edilir.
  • Zincir zıvana makinesi: Zincirli zıvana makineleri ise genellikle ahşap çerçeve yapımında kullanılır. Ahşap çerçeve de zıvana kalınlığı çerçevenin 1/3 ü oranında yapılır. Ağaç ürünleri ve reklam levhaları gibi belirli şablonlarda kesim yapar. Bunun yanı sıra metalik olmayan ürünler için de kullanılabilir. Zincirli zıvana makinelerinin çalışma prensibi zincirli testere sayesinde olur. En sağlam en dekoratif ahşap çerçeve oluşturma tekniğidir.

Zıvana Makinelerinin Kullanım Yerleri

Ahşap zıvana makinesi ahşap ile ilgili birçok alanda kullanılır. Mobilya sektöründe de sık kullanılan bir iş makinesidir. Hem zaman tasarrufu hem de güvenlik açısından çok tercih edilmektedir. Kullanıcıya oldukça kolaylık sağlar. Hatta hobi amaçlı ahşaba şekil veren kişiler tarafından da kullanılır. Hobi olarak ahşaba ilgisi olan kişilerin kullanması gereken bir makinedir. Zaman ve enerji tasarrufu açısından tavsiye edilir.

Zıvana Kesim Türleri

Zıvana makinesi farklı şekillerde kesim yapar. Kullanım alanına göre pek çok çeşidi bulunur. Düz kenarlı, kare köşeler ve 4 köşeli olarak istenilen boyutlarda ahşaba kesikler atar. Genellikle kapı ve pencereler için kullanılan zıvana kesimi zıvana menteşe olarak adlandırılır. Geniş kesime sahiptirler. Kesildikten sonra ahşap yüzey ile aynı orantıda olmalıdır. Daha geniş zıvanalar ise eklemlerin oluşmasını sağlar.

Mobilya işçiliğinde estetik bir görüntü elde edilmesine olanak tanır. Dolap, sandalye, sehpa, masa gibi mobilyalarda en çok tercih edilen ahşap oyma makinesidir. Bunun yanında mobilya eklemini birbirine çok sağlam sabitler. Sabitleme işlemi esnasında deniz tutkalı kullanılırsa ürün uzun yıllar açılma yapmaz. Düzgün şekillendirilen zıvana, mobilyanın görünümünde dekoratif bir güzellik sunar.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *