Blog

Ahşap Mobilya Üretim Makineleri Nelerdir?

Ormanlık alanlardan elde edilen ham maddelerin çeşitli yöntemlerle endüstriye kazandırılması ve ihtiyaçları karşılayacak araçlara dönüştürülmesinde Ahşap mobilya üretim makineleri önemli gereçler olarak tanımlanmaktadır.

İnsanlar yerleşik yaşama geçtikleri zamandan itibaren ağaçlardan çeşitli şekiller de yararlanmışlardır. İcat ettikleri keskin aletler üretim yaparken işlerinde büyük kolaylıklar sunmuştur. Bugün ise Teknolojinin getirdiği imkanlar doğrultusunda söz konusu makineler sayesinde seri üretim imkanına sahiptirler. Ağaçların işlenip ürüne dönüştürülmesi için makineler bugün taş baltalı sistemden bilgisayar destekli makinelere varıncaya değin gelişme göstermiştir.

Ahşap Mobilya Endüstrisi  

Mobilya denildiğinde akla bugün çok fazla eşya gelse de insanlar eski çağlarda ihtiyaçları doğrultusunda ahşaptan materyaller üretmişlerdir. Ahşap malzemesinin doğada kolaylıkla bulunması mobilya üretiminde ham maddeye ulaşımı kolay kılmıştır. Ahşap mobilya üretim makineleri endüstride çok önemli bir paya sahiptir. Bu makineler kendi içinde sınıflandırılacak olur ise;

  • Yonga çıkarma makineleri,
  • Yonga çıkarmayan (zımparalama, soyma ve kesme kaplama) makineleri,
  • Şekil değiştirmek için kullanılan baskı, bükme gibi işlemler yapan makineler,
  • Birleştirmek ve sürmek için kullanılan tutkallama işini yapan makineler,
  • Kondisyonlama ve buhar, kurutma emprenye makineleri,
  • Emme silikon, taşıma bantları gibi yardımcı makineler olarak sınıflandırılabilir.

Üretimin verimliliği, sistemde bulunan makinelerin teknolojik gelişimi ile doğrudan bağlantılıdır. Yarı ürünlerde ve son üretimde kullanılacak malzemelerin talaşlı ve talaşsız olarak sınıflandırılması, birleştirilmesi ve gerek fiziksel olarak gerekse mekanik olarak özelliklerde değişiklik yapılması, kondüsyonlama gibi işlemler için kullanılan ürünler olarak tanımlanabilir.

Ahşap Mobilyada Seri Üretim  

Ahşap mobilya üretim makineleri arasında en seri üretimi sağlayan makinelerden biri Ahşap cnc makinesidir. Mobilya atölyeleri, ahşap sanat ve üretim evleri ya da maket imalat eden kuruluşlar tarafından kullanılan ve tercih edilen cnc makinesi, teknik özellikleri ve satış fiyatları ile sıklıkla tercih edilmektedir.  Cnc makinesi, ahşap cnc işlendiği materyalleri alır ve çeşitli ölçülerde hızı üretim sağlar. Üretim makinesi olarak bilinen bir diğer makine, 3 eksenli mini ahşap cnc makinesi olarak bilinmektedir.

İç Mekanlarda Ahşap Mobilya 

Bu makineler sayesinde küçük ölçeğe sahip ürünlerde geniş alan gerekliliğini ortadan kaldırmıştır. Çalışma sesi, boyutu gerek ofislerde gerekse evlerde çok fazla yer kalmaması ile en çok rağbet gören üretim makinelerinden biridir. Maliyetlerinin uygun olması da bu makineleri çekici kılan bir diğer özelliktir.

Ahşap mobilya üretim makineleri denildiğinde akla gelen bir diğer isim 4 eksenli mini ahşap cnc makinasıdır. 3 eksenli mini ahşap CNN makinesi üzerine tablalı divizör eklenerek yazılımlı olarak üretim yapan bu makinelerde 4. eksenin desteklenmesi sayesinde elde edilir. Bu makinelerin en büyük avantajı ihtiyaç halinde, makineye takılan 4’lü divizörün sökülerek makinenin 3 eksenli cnc makinesine dönüştürülmesidir. Çok önemli bir yere sahip olan bir diğer üretim makinesi ise 5 eksen mini cnc makinasıdır. 5 eksen mini cnc ile karmakarışık ürünler bile el değmeden üretilebilmektedir. Kullanımı zor ve anlaşılması zor bir makine gibi görünse de bu makineler cad yazılım için bu makineler biçilmiş kaftandır. Üretimde ortaya çıkan talaşların toplanması için kullanılan makine ise standart cnc makinesi olarak bilinmektedir.

Ahşap Mobilya Üretiminde Makinelerin Yeri  

Bütün bu makinelerin ortak amacı, üretimi seri hale getirmek ve tasarruf sağlamaktır. Makineleşme ile birlikte insan gücü azalmış ve makine gücü artmıştır. Teknoloji ile harmanlanan bu makineler, nano teknoloji aracılığı ile de hemen her yerde taşınabilir özelliklerde üretilmektedir. Dayanıklılığı ve uygun maliyeti ile birlikte üreticiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedirler. Ahşap mobilya üretim makineleri ile Dünyanın her yerinde mobilya üretiminde seri üretimi elde etmek mümkündür ve seri üretim ile müşteri taleplerine uygun üretimler elde etmek mümkündür.

Related Posts