Blog

Ahşap Mobilya Üretimi İçin Gerekenler Nelerdir?

Salonlarda, oturma odalarında, otel lobilerinde ve daha pek çok alanda rastlanan ahşap mobilyalar hem şıklık hem de işlevsellik açısından ortamlara uyum sağlamaktadır. Eski çağlardan günümüzde kadar gelen ahşap mobilyalar, ince işçilik ve özenli bir süreci bünyesinde barındırmaktadır. Ahşap mobilyaların üretimi ile ilgili bilgi sahibi olmak istiyor iseniz bu yazımız tam size göredir.

Ahşap Mobilya Üretiminde Plan ve Çizim

Ahşap mobilyalar uzun yıllardır kullanılan bir mobilya türüdür. İlk mobilya malzemesi olarak bilinen ahşap, dijitalleşme çağına ayak uydurarak estetik tasarımlarını bir adım daha ileri taşımıştır. Çeşitli işlemler sonucu birtakım müdahalelerden geçerek üretilen bu ham madde, panel forma dönüştürülmekte ve ardından mobilya üretimine hazırlanmaktadır. Ahşap kanepe üretimi için gerekli olan ilk şey iyi bir plan yapmaktır. Plan sonrasında üretilecek olan ahşap mobilyanın fonksiyonel özellikleri hakkında detaylı düşünülmektedir. Çizimler bilgisayar üzerinden yapılmakta ve bazı özel programlardan yardım alınmaktadır. Ardından mobilyalar panel haline getirilmekte ve mobilya üretim aşamasına hazırlanmaktadır.

Ahşap Mobilya Üretiminde Makineler

Ahşap mobilya imalatı adım adım ilerleyen bir süreçtir. Bu süreç eski zamanlarda el ile yapıldığı için oldukça uzun sürmekteyken günümüz şartlarında birkaç günde tamamlanabilmektedir. Ahşap mobilya üretiminde bu alana özgü üretilmiş makineleri kullanmak hem zaman açısından tasarruf sağlamakta hem de emeğin daha az olmasına imkân vermektedir. Ahşap makinelerinin amacı ahşabı işlemek, ahşaba şekil vermek ve küçük ahşap parçaları bir araya getirmektir. Bu sayede hızlı ve güvenilir bir şekilde ahşap koltuk takımları ortaya çıkmaktadır.

Ahşap Mobilya Üretiminde Kalite

Ahşap mobilya üretimi sırasında kişilerin bekledikleri fonksiyonel özellikler ve tasarım konusunda fikirleri alınmaktadır. Eğer üretilecek olan ahşap mobilya bir sandalye ise öncelikle sandalyenin nasıl olması gerektiği bireylere sorulmakta ve alınan yanıtlara bağlı olarak bir plan oluşturulmaktadır. Oluşturulan plan neticesinde bilgisayardaki uygulamalar üzerinden sandalyenin çizimi yapılmaktadır. Çizim sonrasında MDF, sunta gibi yapılan özel cihazlar kullanılarak panellere dönüştürülmektedir. Ardından bu paneller alınarak mobilya üretimine götürülmektedir. Üretimde asıl önemli olan kalite standartlarının baz alınmasıdır.

Ahşap Mobilya Parçaları

Panel mobilya üretimi  de ahşap mobilyalarn, farklı parçalar üretilebilir. Evlerde dekoratif olarak sık kullanılanlar kütük masalar ve ahşap sehpalar ahşap mobilya parçaları. Bunlara ek olarak TV üniteleri, koltuk takımları, koltuklar, sehpalar, gardıroplar da hammaddesi imal edilmektedir. Yatak odalarında mobilyalarında kreatif bir amaç amaç ile kullanımdan yararlanılmaktadır. Hemen her mobilya uyum sağlayan ahşap, ağaç ağaçlarından türlerinden gelebilmektedir. Kayın ağacındansöğüt ağacına kadar çok ağaç ağaç ağaç  koltuklarının pek çok  destek hizmetleri sunmaktadır. Her türlü bakım amaçlı tasarım ve kullanım amaçlı tasarımlardır.

Related Posts