Blog

Ahşap Torna Makinası Hangi İşlerde Kullanılır?

Ahşap torna makinası pek çok ürünün işlenmesini ve bu sayede daha faydalı olmasını sağlamaktadır. Pek çok ürün el işçiliği ile değerlendirilemese de bu makine sayesinde yararlı kılınabilmektedir. Düz zeminlerde rahat bir kullanım olanağı tanıyan bu makine yalnızca düz zeminlerde kullanılmakla kalmamakta aynı zamanda eğimli yüzeylerde de başarılı olmaktadır. Ahşap torna makinası farklı modellere sahiptir. Bu modellerden biri 5 Eksen Torna Makinesi’dir. Yüksek etkiye sahip torna işlemlerinin yapıldığı bu makine gerek iş yerlerinde gerekse de farklı alanlarda sık tercih edilmektedir. Makineyi kullanarak yalnızca torna işlemleri yapmakla kalmaz aynı zamanda da markalama gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle makinenin multidisipliner olduğundan bahsedilebilmektedir.

Ahşap Torna Makinasını Çok Yönlü Kullanma

Ahşap torna makinalarının pek çok kullanım alanı bulunmaktadır. Bu alanlardan biri çapraz delik delmedir. Çapraz delik delerek farklı sektörlerde aktif olarak kullanılan 5 Ekran Torna Makinesi ahşap malzemeleri kullanılabilir hale getirmektedir. Ahşap makinaları delik delmenin yanı sıra mantolama işlemine de fırsat vermektedir. Mantolama fonksiyonu cihazların 2 eksenli, 3 eksenli, 5 eksenli ve 4 eksenli modellerinde kullanılabilmektedir. Bu modeller içerisinde en fazla fonksiyona sahip olan 5 eksenlidir. Eksenlerin belirlenmesi takım değiştirme sayısına bağlıdır. Takım değiştirme işlemi yapılacak olan işlemin niteliğine göre gerekli görülmektedir.

Ahşap Torna Makinasında Kalite

Ahşap torna makinası farklı çeşitlere sahip olup bu çeşitler bazı sektörlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Çeşitler arasında yer alan 2 Eksen Torna Makinesi oldukça kısıtlı bir çalışma alanına sahiptir. Bu cihazın diğer modellerden daha az bir fonksiyona sahip olması onunla çalışılmasına engel olmamaktadır. Sektörde ilk tercih edilen ürünler arasında yer alan 2 Eksen Torna Makinası, sizlerin işlerinizi pratik olarak bitirebilmenizi sağlayacaktır. Farklı bütçelere uygun olan bu cihaz nitelikli bir hizmet ortaya koymaktadır. Eğer ahşap torna cihazınızın delik açma, mantolama, markalama ve farklı pek çok olanaklara sahip olmasını istiyor iseniz 2 eksenli cihazların yanı sıra 5 eksenli bir cihaz tercih edebilirsiniz.

Ahşap Torna Makinasının Çalışma Prensibi

CNC ahşap torna makinası parça programların tezgâh üzerine yüklenmesi ve hafızaya alınması gibi farklı kullanım alanlarına sahiptir. Ahşap makinası ayrıca yeniden çağrılma yapabilmekte ve defalarca aynı sistemde çalıştırılabilmektedir. Üründe kontrol ünitelerine destek sunan pek çok enerji yer almaktadır. Bu nedenle tezgâha verilen enerjinin kesilme durumunda ünitelerdeki fazla enerji devreye girmekte ve iş yerinin zarar görmesine engel olmaktadır.

Ahşap Torna Makinası İşletmelerde Kullanımı

Genel olarak imalat atölyelerinde ve hobihane gibi alanlarda kullanılan CNC ahşap torna makinası, bakımı çok kolay yapılabilen bir üründür. Bu sayede imalat atölyelerinden daha büyük çapta çalışan iş yerlerinde de bu makine tercih edilmektedir. Makinenin tercih edilmesinin nedenlerinden biri de ahşap üzerinde yer alan iş gücünün yerini makine ve hızın almasıdır.

Ahşap Torna Makinası Kullanım Avantajları

CNC torna makinası ile çalışan işletmelerin aşağıdaki gibi avantajları oluşmaktadır:

  • Makine üzerinde yer alan kontrol etme, ayar yapma ve ölçü oluşturma gibi faktörler sayesinde zamandan tasarruf sağlanabilmektedir.
  • Bu makinenin girdiği işletmelerde kalifiye iş gücü azalmakta, işletme kısa sürede daha fazla ürettiği için fazla kâr elde etmektedir.
  • Makinede çok yüksek bir duyarlılık bulunduğu için istenen ürünün tam olarak ortaya çıkması sağlanmaktadır.
  • Ürün düzenli olarak çalışmaktadır. Bu nedenle herhangi bir performans kaybı yaşanmamaktadır.
  • Ürünü depolamak için az bir yer yeterlidir.
  • Ürün çalışır iken herhangi bir kalıba ihtiyaç duymamaktadır. Bu nedenle üretim masrafı düşmektedir.

Related Posts