Blog

Ahşap Torna Makineleri Hangi İşlerde Kullanılır?

Özellikle mobilya sektöründe faaliyet gösterenlerin yakından tanıdığı ahşap torna makinesi, son derece kullanışlı ve işlevsel bir makinedir. Pratik ve güvenli bir şekilde ahşabı şekillendirmeye yarayan bu makinelerin kullanım alanı bir hayli geniştir. Ahşabın döndürülerek istenen şekli alması için kesilmesini sağlayan ahşap torna makineleri sık sık kullanılmaktadır. Bu yazımızda ahşap torna makineleri hakkında merak ettiğiniz detaylara ulaşabilirsiniz.

Ahşap Torna Makinesi Nedir?

Herhangi bir ahşap parçasını hızlı bir şekilde döndürüp, bir kesme aleti yardımıyla kesilen ahşap parçasının çapından ahşabı eşit bir şekilde çıkaran makineye ahşap torna makinesi denir. Ahşap çok hızlı döndüğü için kesme işlemi sorunsuz bir şekilde yapılabilir. Bir kerede önemli bir ahşabı işlemeye yarayan bu makineler son derece işlevsel ve faydaları. Ahşabı daha düzgün bir şekilde işlemek için makine kullanımı sırasında tamamlayıcı dönüş gerçekleştirilebilir. Ahşap torna tezgahı ile birlikte kullanılabilen çok sayıda el aleti ve ekipman bulunmaktadır.

Ahşap Torna Makineleri Ne İşe Yarar?

Ahşap torna makinesi kullanımı, diğer ekipmanlar sayesinde pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ahşap torna makinelerinin temel işlevi, ahşaba istenen şekli pratik ve hızlı bir şekilde vermektir. Mobilya ve ahşap tasarım atölyelerinde sık sık kullanılan bu makinelerin ahşabı hızlı bir şekilde döndüren bir sistemi vardır. Paneline ahşap yerleştirdikten sonra ahşap torna tezgahının kullanımı son derece basittir. Yerleştirilen bu ahşap parça hızlı bir şekilde dönmeye başladığında ahşap torna tezgahının taşıyıcısı takım tutucuyu hareket ettirir. Takım yavaş yavaş dönen nesnenin altına kaydırılınca hareket eden ahşap tamamında eşit bir kesim oluşur.

Ahşap Torna Makinesi Faydaları

En çok tercih edilen yeni teknolojiye sahip ahşap torna tezgâhları, incelikli parçalar oluşturmak için tercih edilebilir. Ahşap üzerine uygulanan bu şekil verme işlemi bittiğinde makine ahşap üzerinde pürüzsüz ve düz bir yüzey oluşturur. Döndürülen nesneye bir delik açmak için diğer uygulamada olduğu gibi delme aleti kullanılabilir. Ahşap çok eski zamanlardan beri özellikle mobilya sektörünün temel materyalidir. Bu yüzden estetik ve kullanışlı mobilyalar elde edebilmek için ahşap torna makinesi kullanılmalıdır. Ahşabın normal koşullar altında işlenmesi son derece zor olduğu için ahşap torna makinesi aletleri ile birlikte bu zorluğu ortadan kaldırır. Böylelikle çok farklı özelliklere sahip olan ahşap torna makineleri, özellikle mobilya sektöründe geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Ahşap Torna Makinesi Boyutları

Her ahşap torna makinesinin kullanım amaçları ve işlevsel özellikleri farklı olduğu için boyutları da farklı olabilir. İki başlıklı torna başlığına sahip ahşap torna tezgahları, genellikle büyük hacimli ahşapları şekillendirmede tercih edilir. Ayrıca torna makinesindeki merkez arasındaki uzunluk ne kadar fazlaysa, ahşap torna makinesi modelleri arasında tek seferde işlenecek ahşap da o kadar büyük olacaktır.

Related Posts