Blog

CNC Pantograf Makinası Hangi İşlerde Kullanılır?

CNC Pantograf Makinası konvansiyonel torna tezgâhları ile benzer bir işleve sahiptir. Döner iş parçalarının işlenmesi sırasında kullanılan ürün, gelişen teknoloji ve dijital dünya ile beraber tornalama için de kullanılabilmektedir. Tornalama için kullanılan CNC cihazlarının uzun ismi CNC Tornalama Merkezi olarak geçmektedir. Bu ürünün çalışma prensibinde torna tezgâhına bağlı bir iş parçası yer almaktadır. Bu parçaya tek bağlamada diğer tüm parçalar birleşmektedir. Tornalama ürününde eksen sayısının fazla olması tahrikli kesici sayesinde mümkün olmaktadır. Dönerek çalışabilen bu iş parçası bazı durumlarda dönmeden de çalışabilmektedir. Tahrikli kesici kullanılarak çalıştırılan tezgâhlarda kesme işlemi daha hızlı gerçekleştirilmekte ve zamandan tasarruf sağlanmaktadır.

 Eksenli CNC Pantograf Makinası

Eksenli CNC Pantograf Makinası ile pek çok sektörde zıvana ucu açılabilmektedir. İsteyen kişiler için parça temini sağlanmaktadır. Zıvana ucunun standart boyutlara sahip olması ürün kaliteniz açısından oldukça önemlidir. Zıvanayı kapalı olarak açma gibi işlemlerde standart bir prosedür uygulanmaktadır. Bu prosedür sırasında yapılacak pek çok işlem klasik bir rutine binmiştir. İşlemlerde hem hızlı olmak hem de kaliteli bir sonuca ulaşmak oldukça önemlidir. CNC pantograf ürünlerinde kolay bir kullanım olanağı olması ve ara yüzünün basit olması kullanıcıların işine gelecektir. Firmasında hızlı bir ürün çıktısı almak isteyen insanlar bu cihaz sayesinde isteklerine kavuşabilmektedir. Pantograf cihazı alternatif zıvana ucu açma işleminde standart ölçü ve değerleri kaybetmeyecek şekilde ayarlanmıştır.

CNC Pantograf Makinası Teknik Özellikleri

CNC pantograf makinası özellikleri arasında üzerinde rulmanlı srindle bulundurması yer almaktadır. Rulmanlı spindle seramik olup 6 adet 5 kilowatt boyutuna sahiptir. Bu yapı aynı zamanda 24 bin RPM değerini de bünyesinde barındırmaktadır.  İşletme motorlarına özgü olarak çalıştırılan bu ürün 3’de tane takım değiştirme butonuna sahiptir. CMC Pantograf Cihazı üzerinde yer alan şasi ise güçlendirilmiş bir mekanizmaya hâkimdir. Titreşim olmadan çalışabilen bu mekanizma, rijit şasi olarak ifade edilmektedir. Üründe yağlama ünitesi otomatik olup dışardan insan eli ile yağ almaya ihtiyaç duymamaktadır.

CNC Pantograf Makinası Mekanizması

CNC pantograf makinası her sektör için ayrı ayrı değil standart özelliklerde üretilmektedir. Makinada diğer makinalardaki gibi farklı sayılarda eksenler yer almaktadır. Bu eksenler iki eksenliden beş eksenliye kadar uzanmaktadır. İki eksenli CNC pantograf makinası beş eksenliden daha az çalışma faktörüne sahiptir. Eğer iş yerinizde daha kapsamlı bir ürünü daha uzun yıllar boyunca kullanmak gibi bir amaca sahipseniz bir kez beş eksenli CNC pantograf makinası satın alabilir ve bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

2 Eksenli CNC Pantograf Makinası

2 Eksenli CNC Pantograf Makinası üzerinde yalnızca iki adet çalışma alanı yer almaktadır. Beş eksenli modelde olduğu gibi iki eksenli modelde de servo motorlar hâkimdir. Servo motorları belir bir periyotta çalışıyor olması iş yerlerinizde istediğiniz yüksek performanslara kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

4 Eksen CNC Pantograf Makinası

CNC pantograf makinasında birden fazla çeşit yer almaktadır. Bu çeşitlerden biri 4 Eksen CNC Pantograf Cihazı olarak belirlenmiştir. Bu cihaz içerisinde yer alan 4 eksenin dördünde de servo motorlar düzenli olarak çalışmaktadır. Makinalarda yüksek hız kullanılmakta ve hassas bir ivmeleme ile keskin sonuçlan ortaya konmaktadır. Eksenler tarafından yapılan hareketiin az titreşimlere sahip olması, işlemin daha kolay yapılmasına neden olacaktır. Ayrıca az titreşimler yüksek bir kaliteyi doğurmaktadır. Cihaz sayesinde yüksek hassasiyete sahip raylardan çeşitli arabalara, pillerden vidalara kadar pek çok farklı sektör daha faydalı olabilmektedir.

Related Posts