Blog

CNC Ahşap Torna Makineleri Arasındaki Eksen Farkı Ne Demek?

Pek çok sektörde kullanım alanına sahip olan; CNC ahşap torna makineleri üretim hızlı sağlaması ve çeşitlilik unsuruyla yoğun olarak tercih edilir. Değişik eksen sayılarına sahip olması, ihtiyaca göre istenilen çeşidin kullanılabilmesi açısından oldukça faydalıdır.

Bu alanda çalışmayı düşünüyorsanız ihtiyaçlarınıza en uygun CNC torna makinesinin kolaylıkla seçebilirsiniz. Yazımızın devamında makinelerin ayrıntılarına eksen farkının ne olduğuna değiniyor olacağız.


CNC Ahşap Torna Makineleri Arasındaki Eksen Farkı Ne Demek

CNC Ne Anlama Gelir?

CNC’ler pek çok üretim yerinde temel üretim elemanlarından birisi olarak karşımıza çıkar. Özellikle seri üretim kapsamından sıkça tercih edilen bir üründür ve CNC makineler kendisine ait olan bilgisayardan tasarlanan parçaların üretimini sağlar. Aslında CNC ahşap torna makineleri insan gücünü en aza indiren unsurlardan birisidir. Bu sebeple manuel tezgahlara göre çok daha hızlı hizmet verirler.

Aynı zamanda çok sayıda parçanın kısa süre içerisinde üretimini sağlaması ve mesai saati dışında da çalışmasının sürdürülebilmesi sayesinde bu alanda hizmet veren kuruluşlar tarafından tercih edilmektedir. Önceden programlama özelliği ile işlerinizi CNC torna makinesinin başında beklemeden pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Makineye bağlı olan bilgisayarlarda çeşitli programlar aracılığıyla üretilecek parçalarım tasarlanması sözkonusu olur. Daha sonra kaydedilmiş olan dosyalar flash bellek desteği ile CNC makinesine aktarılır ve bu sayede üretim başlar.

CNC Ahşap Torna Makineleri Arasındaki Eksen Farkı Ne Demek

CNC Ahşap Torna Makinesi Çeşitleri

Özellikle seri imalat aşamasında kullanımı tercih edilen CNC ahşap torna makineleri ahşap ürünlerin çok farklı yapılarda üretilmesinde kullanılabilir. Ayrıca kullanım alanına bağlı olarak değişik çeşitlere sahiptir. Temel olarak sonra makineleri 2, 3, 4 ve 5 eksene sahip modelleri ile öne çıkmaktadır. Bunlardan kullanım alanı en geniş olan çeşit 5 eksenli makine türleridir.

Eksen seviyeleri temel olarak takım değişim sayısına göre belirlenir. Sakın değişim ihtiyacına göre iki ya da üç eksenli makineler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra 4 eksenli makinelerle de pek çok yüzeyde kolaylıkla çalışılabilir. Ancak çok daha ayrıntılı ve donanımlı işlem gerçekleştirmek isteyenler 5 eksenli olan CNC ahşap torna makineleri tercih edebilir.

CNC Ahşap Torna Makinesi Eksenleri

CNC torna makinelerinden 2 eksenli olan türler genellikle boşaltma ve şekil verme işlemlerini hızlı bir şekilde yapmaya yarar. Detay ve desen eklemek de olmaktadır. Ayrıca otomatik bıçak değiştirme özelliği ile işleme göre uç kısımlar otomatik şekilde değişir ve işlemler hızlanır.

3 eksene sahip torna makinelerinde bütün tornalama işlemleri gerçekleştirilebilir. Desen, burgu gibi ayrıntıların yanı sıra montaj amacı ile delik açma ve iç boşaltma gibi uygulamalarda yapılabilir. 4 eksene sahip torna makinelerinde; 3 eksenli makinelere ek olarak işlemler daha kısa sürede gerçekleştirilir. Dolayısıyla seri üretim yapan büyük fabrikalarda 4 ya da 5 eksenli ürünler tercih edilebilir.

5 eksenli olan CNC ahşap torna makineleri ile değişik eğimli yüzeylerde çalışma imkanı mevcut olur. Tüm tornalama işlemleriniz hızlı bir şekilde gerçekleştirilir ve delik açma, markalama, boşaltma, burgu, desen gibi işlemlerin tamamını pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

CNC Ahşap Torna Makineleri Arasındaki Eksen Farkı Ne Demek

CNC Torna Makinesi Avantajları

Pek çok farklı alanda etkin şekilde hizmet sunan CNC torna makineleri; özellikle hızlı üretim sağladığı için tercih edilir. Manuel bir tezgahta birkaç parçanın üretildiği süre zarfında bu tezgahı üzerinde yüzlerce parça üretimi gerçekleştirebilirsiniz.

Düz alanda çalışılabileceği gibi eğimli yüzeylerde de başarılı şekilde kullanılır. CNC ahşap torna makineleri çok yönlü çalışma alanlarıyla dikkat çekmektedir ve her bütçeye hitap ettiği için ihtiyacınıza en uygun işlemi yapan ürünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Related Posts