Blog

Ahşap Torna Makineleri Programlama Nasıl Yapılır?

Ahşap torna makineleri programlama bu makineleri kullanmak için yapılması gereken en temel noktalardan birisidir. CNC sistemi üzerinden çalışan ahşap torna makinelerinin kullanımı için de CNC programlama yöntemlerine başvurmak gerekmektedir.

Ahşap Torna Makineleri CNC Programlama

Ahşap torna makinesi CNC programlama yapmak için bilgisayar üzerinden CNC kodlarının girilmesi gerekmektedir. İlgili programda sayısal değerler ile beraber çalışması istenen fonksiyona G kodu tanımlaması yapılması gerekecektir. Bu kapsamda G kodunun yapılacak işleme göre değişkenlik gösterebileceği de unutulmamalıdır.
En çok kullanılan G kodları ise şu şekildedir;

 • G00 hızlı hareket komutu,
 • G01 doğrusal kesme hareketi,
 • G02 saat yönünde verilecek dairesel kesme komutu,
 • G03 saat yönünün tersine verilecek dairesel kesme komut işlevlerini yerine getirecektir.

Bu konuda CNC kod bilgisinin olması gerekecektir. Eğer CNC kodları bilinmiyorsa bu durumda CNC kod rehberinden yardım almak yararlı olacaktır. Konuyla ilgili bilinmesi gereken önemli konuların başında tek seferlik G kodlarının ne işe yaradıkları gelmektedir. Bu tür komutlar sadece tanımlama yapılan satırlar için aktif olacaktır. Model G kodları ise aynı gruba uygun olan diğer komutlar boyunca ya da bu türden komutu iptal edecek komut gelinceye kadar aktif kalacaktır.

Programlama yapmak için şu kodların kullanılması gerekir;

 • G27 G28 G29 G30; makine referans noktasına dönüş, otomatik referans noktasına dönüş, referans noktasından dönüş, ikinci referans noktasından dönüş.
 • G40 G41 G42; Uç yarıçap telafisi iptali, sol uç yarıçap telafisi, sağ uç yarıçap telafisi.
 • G50 G70 G71 G72 G73 G74 G75 G76; fener mili en fazla devir sayısı sınırlama, son çevrim döngüsü, Z yönünde kaba boşaltma çevrimi, X yönünde kaba boşaltma çevrimi, Şekil tekrarlı çevrim, Z yönünde gagalama yaparak delik delme çevrimi, X yönünde kanal açma çevrimi, otomatik diş çekme çevrimi.
 • G90 G92 G94; kaba boşaltma çevrimi, diş çekme çevrimi, alın kısmında boşaltma çevrimi.
 • G96 #G97; sabit kesme hızı ayarlama, sabit hız kesme kontrolünü iptal eder.

Bu kodların CNC programı ile kesim öncesinde girilmesi gerekmektedir. Eğer işlem sırasında programlama değiştirilecekse, bu durumda önce sisteme duraklama verilmeli (G04) daha sonra ilgili kod girilerek tekrar G04 ile devam sağlanarak yeni talebin yapılması amaçlanmalıdır.

M Kodlarına Göre Ahşap Torna Makinesi Programlama

M koduna göre ahşap torna makinesi programlama genelde çok fazla tercih edilmez ancak programlara göre M kodlarına göre de programlama yapma olanağı bulunmaktadır. Bu durumda;

 • M00 – 10’a kadar sırasıyla; programlama, isteğe bağlı programı durdurma, program sonlandırma, ana fener mil döndürme, ana fener mili döndürme CCW, ana fener mili durdurma, yüksek basınçta soğutma açmak, soğutma suyunu açma, soğutma suyunu kapatma, parça yakalayıcı ileri komutları verilir.
 • M11 – M19’a kadar sırasıyla; parça yakalayıcı geri çağırma, turret hava üfleme açma, ana fener mili hava üfleme açma, hava üfleme kapatma, makine kilitleme, makine kilitleme iptal etme, ana fener mili oryantasyon ayarları yapmak.

Bu kodlar ile birlikte ahşap torna makineleri programlama yapılabilmektedir. Kodların girilmesi için CNC programı kullanılır ve bunlar makineye göre farklılık taşıyabilir. Ancak sistem kodlar üzerinden kontrol edilmektedir.

Related Posts