Blog

Ahşap Torna Makineleri Nasıl Kullanılır?

Ahşap torna makineleri kullanımı gündelik yaşamda sağladıkları pratik çözümler ile oldukça önemli avantajlar içeriyorlar. Ahşabı işlemek ve istenilen şekilleri vermek için çok etkili olan torna makineleri, güvenli ve hızlı bir şekilde ahşaptan istenen şekilleri verdikleri için oldukça önemli araçlar olarak öne çıkıyorlar.

Ahşap Torna Makinesi Nasıl Çalışır?

Ahşap torna makinesi kullanmak için öncelikle bu makinelerin nasıl çalıştıklarının net bir şekilde öğrenilmesi yararlı olacaktır. Ahşap torna makinesi, şekil verilmek istenen ahşap parçasının hızlı şekilde dönmesini sağlayarak, bir kesici yardımı ile ahşap parçasının çapı alınarak eşit şekilde kesme şeklinde çalışmaktadır. Hızlı dönüşler ve kesmeler gerçekleştiren makine tek seferde önemli miktarlarda ahşabın işlenmesine yardımcı olur.

Ahşabın istenilen ve düzgün şekilde kesilmesi, şekil verilmesi için çok önemli olan bu makineler yardımı ile pek çok işlem yapılabilmektedir. Hem sınai üretimler hem de hobi amaçlı işlemler için ahşap torna makinelerinin kullanımı mümkün olmaktadır.

Ahşap Torna Makinesi Kullanımı Nasıl Olur?

Ahşap torna makinesinin kullanımı oldukça güvenli ve hızlıdır. Temelde bilgisayar yardımı ile çalıştığından, kullanıcının çok fazla çaba göstermesine gerek kalmaz. Öncelikle panel kısmına ahşap yerleştirilir ve tutucu kısma da istenilen ölçülerde kesim yapmaya yardımcı olacak kesicinin takılması gerekecektir. Daha sonra parça hızlı bir şekilde dönüş yapmaya başladığında ahşap torna tezgahında taşıyıcı kısımda bulunan tutucu harekete geçecek ve takım da dönmekte olan parçanın altına kayacaktır. Bu takım hareket etmesi sonucunda dönenin nesnenin tamamında eşit şekilde kesim yapılabilecektir.

İncelikli parçaların kesim işlemlerinin de mümkün olmasını sağlayan torna makineleri sonucunda elde edilen parçalar pürüzsüz yapıda olacaktırlar. Ayrıca ahşap yüzey üzerinde delik ya da benzeri desen açma işlemleri için de kullanılabilirler.

CNC olarak adlandırılan bir sistem ile bilgisayar üzerinden kesim işlemlerinin yapılması ile çalışan makineler bu yüzden hatasız şekilde çalışırlar. Öncelikle bilgisayara CNC sistemi yani ahşap yüzeyde yapılacak işlemin modeli yüklenmektedir. Bu adım sonrasında doğrudan ahşap plaka üzerine kesim işlemi aktarılmaktadır. Sehpa ve masa ayakları gibi çok fazla detay barındıran parçaların yapılmasında özellikle CNC sistemi büyük bir avantaj sağlamaktadırlar.

Bilgisayar üzerinden kullanıcının yapmak istediği müdahaleler de çok kolay bir şekilde yapılabilecektir. Düzeltme gerekiyorsa ahşap torna makinesinde değil, bilgisayar sistemi üzerinde yapılır ve böylece yapılan düzenlemeler de doğru bir şekilde sisteme yansıtılmış olur. Sistemin bu denli pratik şekilde çalışması hem güvenli bir kontrol sağlamasının yanında hem de işlerin hızlı bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. Kesim ve işlemler esnasında da torna makineleri durdurularak gerekli ayarları yapmak mümkündür.

Ahşap Torna Makineleri Avantajları Neler?

Ahşap torna makineleri faydaları açısından gelişmiş özellikler sağlarlar. Ahşabın hızlı, güvenli ve tam istendiği şekilde işlenmesi için önem taşıdıklarından özellikle sınai üretim yapan yerler için mutlaka kullanılması gereken makineler olarak öne çıkarlar. Bunun yanında çok kısa sürelerde işlemlerin tamamlanmasını da sağladıklarından zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlarlar ve bu durum da üretim kapasitesinin daha fazla artmasına neden olur. Çok ince detay gerektiren durumlar için de etkili çözümler sunan ahşap torna makineleri tek kişi tarafından rahatlıkla kontrol edilebilirler.

 

Related Posts