Blog

CNC Ahşap Torna Makineleri Neden Avantajlıdır?

Teknoloji geçmişten bugüne kadar kendini sürekli yenileyen ve geçmişten bugüne kadar değişik süreçlerden geçmiş bir olgudur. Bugün gelişmiş ülkeler, refah seviyelerini teknolojik gelişmelerin takibi ile sağlamaktadır. Mobilya ise geçmişten bugüne kadar çeşitli evrimlerden geçmiş hemen her alanda kullanılan ürünlerdir. Bugün en çok ergonomik ve kullanışlı tasarımların revaçta olduğu mobilyaların arkasında yer alan teknoloji CNC ahşap torna makineleri teknolojisidir.


CNC Teknolojisi 

CNC ahşap makineleri, çeşitli eksenler ve döner çarkların çıkarılıp takılabilme özelliği ile oldukça avantajlı makinelerdir. Ayrıca bu makineler ergonomik tasarımlarla üretilmiş makinelerdir. Ayrıca bu tür üretim makineleri son teknoloji ürünler üretme ve iş gücünü minimuma indirmektedir. Cnc torna makineleri, CNC teknolojisinin geliştirdiği üst düzey üretim makinelerinden biridir. Cnc ahşap torna makinelerinin sunduğu avantajlar;

Seri Üretimin Geliştirilmesinde Oldukça Önemli Bir Yere Sahiptir 

  • İnsan gücünü minimum seviyeye indirip makine gücünü yükselten bir teknolojidir.
  • CNC ahşap ürünler de ince ve estetik çalışmalar sunmaktadır.
  • Üretimde ham madde ihtiyacının en asgari düzeyde tutulmasına olanak sağlamaktadır.

Ön hazırlık sürecinin daha kısa tutulmasını sağlayan bu makineler, belirli hafızaya sahip akıllı makinelerdir. Tezgahını besleyen özel bataryaya sahiptir. Tezgâh kapatıldığında dahi özel batarya sayesinde hafızada yer alan bilgiler silinmez.  Programlar esnektir. Kullanıcı istediği zaman istediği değişikliği makine de gerçekleştirebilir.

CNC makineleri, yüksek hassasiyetli makinelerdir. Çalışma hızı her zaman belirli bir yükseklikte tutulmaktadır.

CNC ahşap torna makinelerinin getirdiği en büyük avantaj, iş güvenliğidir. Meslek hastalıklarının önüne geçmek için biçilmiş bir kaftan olarak bu makineler akıllı ve hassas makinelerdir. Personeli eğiten ve yönlendiren bir lider vasfında olan bu makineler ile personelin sağlığı gözetilmektedir. Ayrıca hammadde arayışının zor olduğu mobilya sektöründe en asgari hammaddeyi kullanmaktadır. İsrafın önlenmesini sağlamaktadır.

Sektörde CNC Torna Makineleri  

Mobilya sektörü, tarihten bugüne geçirdiği evrim ile geldiği son nokta, CNC ahşap torna makineleri olarak bilinmektedir. Keskin ve delici aletlerle ilk yerleşik hayata geçen insanlar evlerine eşyalar ve süs eşyaları yapıyorlardı. Bugün ise çeşitli makine teknolojileri ile üreticiler oldukça avantajlı durumdadır. Bu makineleri kullanan işletmeler, rakiplerine üretimde rakiplerine fark attırmaktadır.

Ahşap torna makineleri; frezeli tezgahlar, Matkap tezgâhları, delik büyütme amaçlı tercih edilen tezgahlar, taşlama tezgâhları çoğunlukla tercih edilmektedir. CNC ahşap torna makineleri, kendine özgü karakteristik özelliklere ve kodlama gücüne sahip makinelerdir. Bu makinelerin G ve M gibi kodları vardır ve bu kodları uygulamak oldukça kolaydır.

CNC Ahşap Torna Makineleri Özellikleri  

Makine, insanların ilk bakışta çözemediği birtakım etkenleri çözmekte büyük etkendir. İmalat sürecinde detaylı planlama ve çizim aşamaları ile bu makineler çok hassas özelliklere sahiptir. Periyodik bakımlarının uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekmektedir. CNC ahşap torna makineleri bilgisayar teknolojisinden ilham alarak ortaya çıkmış yüksek çözünürlüklü makinelerdir. Bu tür makinelerin çok az dezavantajı olsa da avantajları kullanıcılar için daha çoktur.

CNC Ahşap Torna Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

Mobilya üretiminde önemli olan etmenlerden biri de kullanıcının arz ve taleplerine kulak vermektir. Geçen yıllarda moda geçmiş ürünlerin bu tür makinelerle üretilmesi her ne kalite de olursa olsun ‘’moda’’sı geçtiğinde satış oranlarını düşürebilmektedir. Ayrıca CNC makineler mobilya sektörünün olduğu her alanda olduğu gibi diğer alanlarda da tercih edilmektedir.

Özellikle kurulum kolaylığı sağlayan ve üründe kaliteyi yakalamak için önemli olan bu tür teknolojik ürünler, iş gücünden, zamandan, israftan kaçınmak için oldukça önemli bir yere sahiptir. CNC ahşap torna makineleri mobilya sektörünün gözdesi ve yükselişe geçmesinde ki çok önemli bir aygıtıdır. Ahşap torna makineleri ile üretimde serilik sağlanmaktadır.

 

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *