Blog

CNC Ahşap Torna Makinesi ile Hangi İşlemler Yapılabilir?

CNC ahşap torna makinesi birçok sektörde ve birçok dalda kullanılmaktadır. Üretim çeşitliliği ve hızı sebebiyle sıkça tercih edilir. Farklı eksen sayılarına sahip çeşitleri bulunur. Kullanıcının ihtiyaçlarına göre seçim yapması mümkündür.

Öncelikle CNC makinelerin ne olduğundan bahsedelim. Eksenlerin önemini kavramak ve seçim yapmak açısından daha doğru olacaktır.


CNC Nedir?

CNC ‘ ler birçok fabrikanın en önemli üretim elemanı olarak yer alıyor. Açılımı “Computer Numerical Kontrol” olan makineler seri üretimde adeta birer süper kahraman. Bu makineler kendilerine ait bilgisayarla aracılığıyla dijital ortamda tasarlanmış parçaların üretilmesinde kullanılmaktadır. İnsan faktörünü en aza indirir. Manuel tezgahlara oranla fazlasıyla hızlılar. Bu özellikler sayesinde bir çalışma günü içerisinde çok fazla parçanın imal edilmesini sağlıyorlar. Aynı zamanda mesai saatleri dışında da çalışmaya devam edebiliyorlar. Önceden programlanmaları yeterli. CNC makinelere CNC torna ahşap torna makinesi örnek verilebilir.

CNC makinelerin kendilerine ait bilgisayarları aracılığı ile üretim yaptığından bahsetmiştik. Bu bilgisayarlarda çalıştırılmak üzere CNC simülasyon ve imalat programları kullanılmaktadır.

Programlarda üretilecek parçalar tasarlanmaktadır. Daha sonra görevli kişi aracılığıyla kontrolleri yapılır. Ardından kaydedilen dosya bir flash bellek yardımıyla CNC makineye aktarılmaktadır. Bilgisayardan son kontroller de yapıldıktan sonra üretim başlar. Üretim zamanı parçaya göre değişse de manuel tezgahlara göre oldukça hızlıdır. Seri imalat için en çok tercih edilen makinelerdir.

CNC Ahşap Torna Makineleri

CNC ahşap tona makinesi pek çok sektörde seri üretim amacıyla kullanılır. El işçiliği ile üretime kıyasla oldukça hızlıdır. İnsan faktörü ile üretimin mümkün olmadığı pek çok modelin üretilmesini sağlar. Ahşabın çok çeşitli formlarda imal edilmesinde kullanabilirsiniz.

CNC torna makinesini kullanılacak sektöre bağlı olarak farklı fonksiyonlarda tercih edebilirsiniz. 2, 3 4 ve 5 eksenli modelleri vardır. En etkili olan ve kullanım alanı geniş olan 5 eksenli makinelerdir. Eksen seviyelerini takım değiştirme sayısına göre belirleyebilirsiniz. Takım değiştirme ihtiyacına bağlı olarak 2 ve 3 eksenli makineleri de tercih edebilirsiniz.

4 eksenli CNC torna makinesi ile de pek çok yüzeyde çalışmaktadır. Kaliteli yüzey sonuçları almak mümkündür. Çok detaylı ahşap yüzey çalışmalarında ek olarak CNC router ahşap işleme sistemleri kullanılabilir. Bu makinelerle özellikle mobilya sektöründe hızlı ve kaliteli imalat yapılması mümkündür.

Hangi İşlemler Yapılır?

2 eksenli CNC ahşap torna makinesi ile kaba şekil verme ve boşaltma işlemlerini hızlıca yapabilirsiniz. Desen ve detaylar vermek mümkündür. Otomatik bıçak değiştirme özelliğine sahip makinelerde yüzey ve işleme göre uçlar kendiliğinden değişir. Bu sayede işlem süresi daha da kısalır.

3 eksenli CNC ahşap torna makinesi ile tüm tornalama işlemlerini yapabilirsiniz. Bu işlemler haricinde ahşaba burgu, desen gibi detaylar verebilirsiniz. Fitil, iç boşaltma, markalama ve montaj için delik açma işlemleri de yapabilirsiniz. Ek olarak bu makinelerde lükens ayak modellerini işlemeniz mümkün.

4 eksenli CNC ahşap torna makinesi ile 3 eksenli makinelerde yapılan bütün işlemleri yapmanız mümkün. Eksen sayısı fazla olduğundan işlemleri daha kısa sürede gerçekleştirmenize imkan tanır. Aynı zamanda farklı farklı uç gerektiren işlemlerde tek seferde tamamını yapabilirsiniz.

5 eksenli CNC ahşap torna makinesi farklı olarak eğimli yüzeylerde çalışabilme özelliğine sahiptir. Tüm tornalama işlemlerini yapmayı kolay hale getirmenize yardımcı olur. Burgu, desen, fitil, boşaltma, markalama ve delik açma işlemleri yapabilirsiniz. El işçiliğine müsaade etmeyen modelleri kısa sürede üretebilirsiniz. Kesici uç değiştirmeye gerek kalmaz.

Avantajları Nelerdir?

  • CNC ahşap torna makinelerinin en büyük avantajı hızlı bir üretim yapmasıdır.
  • Manuel tezgahlarda 10 parçanın üretildiği sürede bu tezgahlarda yüzlerce parça üretebilirsiniz.
  • Düz zeminlerde tek tip ve iyi bir yüzey kalitesi sağlar.
  • Eğimli yüzeylerde de çalıştırabilirsiniz.
  • Çalışma alanları çok yönlüdür.
  • 5 eksenli CNC ahşap torna makinesi ile çapraz delik delme işlemleri yapabilirsiniz.

Her bütçeye hitap edebilir. İhtiyaca yönelik her fonksiyonu gerçekleştiren bir tipi bulunmaktadır.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *