Blog

Cnc İşleme Merkezi Nedir? Avantajları Nelerdir?

CNC İşleme Merkezleri

CNC işleme merkezinin, makine fonksiyonlarının entegrasyonu olduğu söylenebilir. Bir CNC işleme merkezi, çeşitli işleme yeteneklerini kapsar. Tek seferde üretim, makine değiştirme süresini azaltır ve üretim verimliliğini artırır.

CNC İşleme Merkezi Nedir?

CNC işleme merkezi , yüksek hassasiyet ve yüksek yüzey kalitesi ile çeşitli işleme operasyonlarını yapabilen gelişmiş bir imalat tezgahıdır. Bir CNC işleme merkezi; delme, frezeleme ve torna işlemlerini gerçekleştirebilir.

Endüstride dişli kutuları, bölmeler, çerçeveler, kapaklar vb. prizmatik parçaların üretimi, frezeleme, delme, kılavuz çekme ve diğer birçok işlem ile ilgili operasyonel yeteneğe sahiptir.

CNC işleme merkezleri üretilmeden önce, bu üretim sürecinin birçok çalışma aşamasına bölünmesi gerekiyordu. Bu da farklı takım tezgahları üzerinde işlem yapılması demek oluyordu. Dolayısıyla teslimat süresi uzuyor ve maliyet artıyordu. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için CNC işleme merkezleri geliştirildi. Bu makineler; frezeleme, tornalama, delme işlemlerini ve çok çeşitli işleme ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde tasarlandı.

CNC işleme merkezi bir konfigürasyona göre şu şekilde sınıflandırılabilir:

  • Yatay CNC işleme merkezi
  • Dikey CNC işleme merkezi
  • Evrensel CNC işleme merkezi

Yatay CNC İşleme Merkezi

İşleme merkezi yatay bir mile sahiptir. Takım, makinenin iş miline monte edilir. Birden fazla takımı saklayabilen ve 16 ila 100 takım kapasitesini tutabilen, değiştirilebilir bir sistemden oluşur. Yükleme ve boşaltma süresini azaltmak için otomatik bir palet değiştirici (APC) takılabilir. APC; altı, sekiz veya daha fazla paletten oluşur. İş parçası palete yerleştirilebilir ve makine, önceki paleti tamamlayacak şekilde programlanabilir. Farklı iş parçaları için farklı programlar gerekli olabilir. İşlemdeki yüksek talaş kaldırma oranı nedeniyle kesici takım hacmi genellikle büyüktür. Bu nedenle takım magazini her bir takım üzerinde büyük bir konum gerektirir.

Dikey İşleme Merkezi

Dikey işleme merkezlerinde, tek bir kurulumda birden fazla iş yapılabilir. Çoğu dikey işleme merkezinin üç ekseni vardır. Bazılarının bir veya iki eksende döndürülebilen bir iş mili kafası işlevi vardır. Gravür yüzeyini işlemek için dikey işleme merkezi, kalıp ve kalıp işleme endüstrisi için en uygun olanıdır.

Üniversal İşleme Merkezi

Üniversal işleme merkezi, yatay bir işleme merkezine benzer, ancak iş mili; bilgisayar kontrolü altında yatay bir konumdan dikey bir konuma sürekli olarak geçiş yapabilir. Üniversal işleme merkezi, iş parçasının üst yüzeyinin yatay bir işleme merkezine monte edilmesini sağlayan beş veya daha fazla eksenden oluşur, böylece iş parçasının farklı tarafları tek bir ünitede işlenebilir.

CNC İşleme Merkezinin Avantajları

Cnc 5 Eksen İşleme Merkezi takım tezgahı modellerimiz, Geniş ürün çeşitliliği, Yeni nesil teknoloji, Satış ve Servis hizmetleri Nesto’da.

Her görev için doğru bağlama sistemi kurulabilir: Konsol, düz tabla, ızgara tablası veya kenetleme tablası.

  • 3 veya 5 eksen seçenekleri mevcuttur.
  • Kaynaklı çelik konstrüksiyondan yapılmış ağır makine çerçevesi ve sağlam mobil portal konstrüksiyona sahiptir.
  • CNC işleme merkezinin freze milleri, delme dişlileri ve takım değiştiricilerle özelleştirilmiş montajı sayesinde ölçeklenebilir performans sağlar.
  • İşleme birimlerine kolay erişim sağlar.
  • İşleme sırasında makineye maksimum verimlilik sağlarken aynı zamanda operatör için koruma ve güvenilir kullanım sunar.
  • Kenar malzemelerinin kolay ve hızlı yüklenmesi ve değiştirilmesi sağlanır.
  • Enerji verimliliği yüksektir.

CNC Router Makinesi Nedir?

CNC router, çeşitli malzemeleri kesmek için yaygın olarak kullanılan, el tipi routera çok benzeyen bir makinedir. CNC router daha çok ahşap, alüminyum, kompozit, plastik ve köpük gibi yumuşak malzemelerin kesilmesi için kullanılır. Tipik olarak, X, Y ve Z olmak üzere üç eksen boyunca hareket eden bir iş miline sahiptir, daha büyük bir çalışma alanına ihtiyaç duyulacağından geniş bir tablaya monte edilir.

CNC router makineleri, kesim yaparken itici güç olarak dönme hızını kullanır ve bu yönüyle CNC frezelere kıyasla daha yüksek hızlarda çalıştırılmak üzere tasarlanmıştır. Routerlar tipik olarak üç eksene sahipken, daha karmaşık projeler için 4-6 eksenli olanları kullanılabilir.

CNC Router Makinelerinin Avantajları

CNC router makineleri , tezgah ile iletişim kuran bilgisayar yazılımı tarafından kontrol edildiğinden, en hassas ve doğru işi tamamlamasını sağlamak için yönlendirme parametreleri hakkında kesin talimatlar alır. Artan doğruluk nedeniyle, israf önemli ölçüde azalır ve işleme kalitesi artar. CNC router kullanımı oldukça kolaydır. Operatörlere verilebilecek basit eğitimlerle, CNC routerların nasıl etkili ve güvenli kullanılabileceği rahatlıkla öğretilebilir. CNC routerlar, insanları ciddi şekilde yaralayabilecek ve atölyelere zarar verebilecek kazalara karşı koruma sağlayan güvenlik özellikleriyle donatılmıştır.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *