Blog

Cnc Torna Tezgahları Nedir ? Nasıl Programlanır ?

Bir CNC torna makinesi normalde hem Dış Çap (OD) hem de İç Çap (ID) ile hassas yuvarlak şekiller gerçekleştirmek/üretmek için kullanılır. Farklı endüstrilerdeki ihtiyaçlarına bağlı olarak her tür malzeme bu takım tezgahıyla işlenebilir. CNC torna tezgahları, petrol, gaz, otomotiv, havacılık, tıp, elektronik, madencilik, enerji santrali, çelik ve kağıt fabrikaları ve gemi yapımı gibi endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Modern CNC torna tezgahları genellikle çok eksenli çalışabilen araçlarla birlikte kullanılır. Örneğin, hem X hem de Y eksenini içerebilirler, farklı araçlara sahip ikinci bir tareti dahil edebilirler veya bir alt/ikinci iş mili içerebilirler. Bu özellikler tezgahın farklı frezeleme, delme ve kılavuz çekme işlemleri için daha etkili ve esnek çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca CNC torna tezgahları ikinci bir işlem için farklı bir makineye, örneğin bir CNC freze makinesine ya da CNC işleme merkezine aktarma ihtiyacını ortadan kaldıran eksiksiz ve hatta karmaşık parçaların üretimine imkan tanır.

CNC Ahşap Torna Nasıl Programlanır?

Modern bir CNC torna tezgahı aşağıdaki şekilde programlanabilir:

 • Doğrudan makine üzerinde, “Manuel Kılavuz I” (FANUC) veya ShopTurn (SIEMENS) gibi modern bir CNC programlama sistemi kullanabilir.
 • CAD / CAM sistemi ile çevrimdışı olarak programlanabilir. Bu yöntemle genellikle işlenecek parçalar daha karmaşıktır ve daha çok işlem silsilesine sahiptir.

Çoğu durumda CNC ahşap torna tezgahları, bir sonraki CNC programı kurulurken ve programlanırken bir CNC programını işleyebilmelidir. Bu, üretim sürecinin verimliliğini artırmaya yardımcı olur, zamandan ve insan gücü çabasından tasarruf sağlar.

CNC Ahşap Torna Tezgahları Nelerdir?

Günümüzde CNC torna tezgahları, çeşitli farklı eksenlerde hareket etme kabiliyetine sahiptir. Makine veya araçları manuel olarak değiştirmeye gerek kalmadan daha karmaşık parçaların üretilmesine izin verir. Farklı eksen, makineyle işlenen parçanın (veya takımın) talaşlama işlemi sırasında nasıl konumlandırılabileceğini/yaklaşılabileceğini ve döndürülebileceğini gösterir.

2 Eksen CNC Ahşap Torna Makinesi

2 eksen CNC ahşap torna makinesi; 2 doğrusal eksen OD / ID (yani silindirik işleme), yüzey işlemleri, parçanın merkezinde delme veya kılavuz çekme yapmak için kullanılabilir. Ancak frezeleme yapılmasına izin vermez.

3 Eksen CNC Ahşap Torna Makinesi

3 eksen CNC ahşap torna makinesi X ve Z eksenine ek olarak, C ekseni ve life takım sistemi (life tool system) içerir. Bu sistem parçanın standart frezeleme, delik işleme ve kılavuz çekme işlemlerini gerçekleştirecek şekilde konumlandırılmasına olanak tanır. 3 eksen ahşap torna makinesinde yapılabilecek diğer işlemler şunlardır:

 • Burgu
 • Desen fitil
 • Markalama
 • İç Boşaltma
 • Montaj

4 Eksen CNC Ahşap Torna Makinesi

4 eksen CNC ahşap torna makinelerinde, merkez dışı işleme operasyonlarının gerçekleştirilebilmesi için Y ekseni makineye eklenir. Daha düzensiz ve karmaşık işlemler için tercih edilebilecek bir tezgah türüdür. Üçgen ve fincan bıçağı gibi kesicilere sahip olmasından dolayı seri bir tornalama süreci gerçekleştirebilir.

5 Eksen CNC Ahşap Torna Makinesi

5 Eksen Cnc ahşap torna makinası Nesto’da

Bu tür makinelerde, 3 eksenli bir CNC torna tezgahına ikinci bir taret eklenir. Bu tür makineler her tarette (üst ve alt taret) 2 eksene ve ayrıca dönen işmili üzerinde C eksenine sahiptir. Parçada aynı anda 2 takımın kullanılmasını sağlar ve böylece döngü sürelerini önemli ölçüde azaltır. Eğimli yüzeylerde işlem yapabilme kabiliyetine sahip olan 5 eksen CNC ahşap torna makineleri, çapraz delik delme işlemlerine de olanak sunar. Ek olarak ahşap malzemelerde şu tür işlemler de gerçekleştirilebilir:

 • Fitil
 • Desen
 • Burgu
 • Montaj
 • Markalama
 • İç boşaltma

Nesto Makine CNC Ahşap Torna Makineleri

CNC ahşap torna makineleri üreticisi Nesto, sektörün ihtiyaçlarına cevap verebilecek çeşitli modelleriyle müşteri odaklı çözümler sunuyor. Makine ile birlikte sunulan özellikler, kullanıcıların istedikleri işlemleri gerçekleştirebilmelerine imkan tanıyor. Top bıçak üniteleri ve takım değiştirmeli spindle motoru sayesinde el ile işlenmesi imkansız olan malzemelerin üretilmesini sağlıyor. Kısa sürede ahşap ürünlerin istenildiği gibi işlenmesine olanak tanıyan Nesto CNC ahşap torna makineleri, her geçen gün daha fazla ülkede tercih ediliyor. Nesto.com.tr üzerinden ürünlere ait teknik detaylara erişebilir, servis ve yedek parça gibi konular için talep formu oluşturabilirsiniz.

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *