Blog

Ahşap CNC Tezgahı Mobilya Üretiminde Neden Önemlidir?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile el işçiliği arka planda kalmaya başlamıştır. CNC teknolojisi sayesinde zamandan tasarruf sağlanırken kalite daha yüksek hale gelmiştir. Kişinin manuel olarak girdiği kodlanmış komutlarla ahşap parçalarının kesilmesi ahşap CNC tezgahı ile sağlanır. CNC bilgisayarlı numaratik ( Computer Numerical Control) demektir. Adından da anlaşılacağı üzere kişi kodu girerek istediği ürünü istediği büyüklükte kesebilmektedir.


3D hareket sistemi ile kodlanmış komutlarla ahşabı keser, yönlendirir, oyar ve deler. Ahşap CNC tezgahı sayesinde ahşap üzerinde bu işlemler gerçekleşir. Zaman ve enerji tasarrufu ile verimli sonuçlar elde edilir. Mesela gardırop, ahşap dolap, sallanan sandalye gibi ahşap eşyaların şekil almasında büyük rol oynar. Özellikle ahşap oyma makinesi ahşabı istenilen şekilde keser. Ortaya çıkan sonuç istenildiği stilde gerçekleşir.

Ahşap CNC Tezgahı Nasıl Seçilir?

 • Ne için kullanılacağı ahşap CNC tezgah seçiminde en önemli unsurdur. Kullanılacak parçaların büyüklüğü, şekli ve yapısı analiz edilmelidir. Analizden sonra oyma, delme, kesme gibi işlemleri yapacak makinenin uçlarının uyumu kontrol edilmelidir. Herhangi bir uyumsuzluk makinenin çalışmamasına, istenilen sonucun ortaya çıkamamasına sebep olabilir.
 • Birçok özelliği bünyesinde bulunduran ahşap CNC tezgahı için ürün oluşumu sırasında yapılacak işlemler sıraya konmalıdır. Örneğin ahşabı kesme, oyma, delme işlemleri belirli bir öncelik sırasına göre yapılmalıdır. Herhangi bir işlem önceliği hatası zaman kaybı yaratırken üründe de geri dönülemeyecek hatalarına sebep olur.
 • Kullanımı zor olmayan, kolay kod oluşturulan bir ahşap CNC tezgahı tercih edilmelidir.

CNC Tezgahlarının Avantajları

 • Ahşap CNC tezgahı seri üretim yapılabilmektedir.
 • El işçiliğinde yapılan hataların yapılması mümkün değildir.
 • Oldukça güvenli bir çalışma ortamı oluşturur.
 • Parça üretiminde hassasiyet vardır.
 • Veriler arasında kolayca transfer yapılabilir.
 • Takım sayısında fazlalık olabilir.
 • Hata sayısı sıfıra indirilebilir.
 • El işçiliğine nazaran değişiklikler kolayca yapılabilir.
 • Yapılan işlemleri kaydetme özelliği vardır.
 • Parça üretmede seviye git gide arttırılabilir.
 • El işçiliğine nazaran tezgahlar arası hakimiyet kolaydır.
 • Oldukça ucuz ve kaliteli üretim yapılır.
 • Teknolojik gelişmelerin ilerlemesi ile üretim git gide daha da kolaylaşır.

CNC Ahşap Tornalama

Ahşap CNC tezgahı ile yapılan tornalama işleminde makine ahşaba istenilen şekli verir. Yanı sıra ahşabın üzerine çeşitli desen oluşturur. CNC ahşap tornalama makinesi üzerinde ahşap kısım hareketli bir yapıda olur. Fakat tornalama ucu ise sabit kalarak istenilen şekli oluşturur. İşlem yapılacak ahşabı kendi ekseninde döndürür. Kesme, delme, döndürme ve şekil oluşturma gibi işlemler yapılır. Merdiven sütunları, her türlü sütun yapılar, masa ya da sandalye bacakları, ahşap masa gibi büyük ahşap ürünlere şekil verir. Ayrıca lavabo, ahşap çiçeklik, beyzbol sopası, çocuk odası eşyaları ve araba mobilyaları da yapılır.

CNC ahşap tornalama tezgahı iki farklı stille çalışır.

 1. Mili tornalama stili,
 2. Kase ya da cephe tornalama stili şeklindedir.

Ahşap CNC Tezgahları İle Fonksiyonel Kullanım

Ahşap mobilyaya baktığınızda estetik açıdan bir anda dikkatinizi çeken bölüm varsa bu CNC ahşap tornalama sistemiyle yapılmıştır. Ahşap tornalama makinası insan gücünün zorlanacağı ahşap şekillendirme işlerini ustalıkla yapar. Ahşap CNC tezgahı farklı stil ve her geçen gün değişen moda anlayışıyla pek çok model ve desen oluşturulur. Yalnızca mobilya şekillendirme konusunda değil, dekoratif amaçla kullanılan küçük aksesuarlarda da şekil model ve desen oluşturur. Bilgisayar üzerinde oluşturulan kodlamalar ile kısa zamanda birçok ürün şekillendirilir.

Ahşap CNC tezgahı kullanımı rahattır ve kontrol edilerek hiç hatasız çalışır.  CNC ahşap tornalama makinesinin bakımı ve temizliği kolaydır. CNC ahşap tornalama makinasına düzenli periyotlar ile bakımı yapılmalıdır. Bu sayede CNC ahşap tornalama makinelerinin kullanım süresi uzar. Mobilya üretiminde kalite ve zaman bakımından büyük bir avantaj sağlar.

Related Posts