Blog

Ahşap Mobilya Nasıl Üretilir?

Ahşap mobilyalar hem şıklıkları hem de işlevsel yapıları ile ev ve ofis ortamlarında sık tercih edilen mobilya türlerdir. Çok eski zamanlardan beri mobilyaların ana malzemesi olan ahşap temel alınarak üretilen mobilyalar günümüzde de önemi koruyorlar. Ahşap mobilya üretimi incelikli ve özenli süreçlere dayanmaktadır.

Ahşap Mobilya Hangi Aşamalardan Geçerek Üretiliyor?

Ahşap mobilya modelleri çok eski zamanlardan beri kullanılan ve güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen mobilyalardır. Bilinen ilk mobilya malzemesi olan ahşap günümüz teknolojisi ile bir araya gelerek çok daha işlevsel ve estetik tasarımların öne çıkmasına yardımcı olmaktadır. Çeşitli işlemlerden geçerek fiziksel ve kimyasal müdahaleler ile üretilen ahşap temel olarak paneller haline getirilir ve mobilya üretimi için formlar haline getirilmektedir.

Planlama ve Başlangıç Aşaması

Ahşap mobilya üretmek için ilk önemli adım gerekli olan planlamanın yapılmasıdır. Bu planlama üretilecek olan ahşap mobilyaların tasarımı ve özelliklerini içermektedir. Çizimleri çeşitli bilgisayar programları üzerinden yapılan ahşap mobilyaların planlama aşaması sonrasında ise malzemelerin paneller haline getirilmesi söz konusu olmaktadır. Bu kapsamda ahşap MDF, yonga levha, sunta, OSB, kontrplak gibi farklı paneller haline getirilir ve mobilyanın üretilmesi için en uygun halde kullanılmış olur.

Ahşap Mobilya Üretim Adımları

Ahşap mobilya üretim adımları aşama aşama ilerleyen ve çeşitli makinelerden yararlanarak gerçekleşen bir süreçtir. Eski zamanlarda makineler olmadığı için ahşap mobilyalar tamamen el işçiliği ile üretilmekteydiler ancak günümüzde zamandan tasarruf etmek ve belirli bir kalitenin tüm ürünlerde yakalanması için ahşap makineleri tercih edilmektedir. Bu makineler tamamen ahşabı işleme, şekillendirme, bir araya getirme gibi özelliklere sahip olup hızlı ve güvenli bir şekilde istenilen mobilya türünün ortaya çıkmasını sağlarlar.

Ahşap mobilyada istenilen özellikler neyi ifade ediyorsa, örneğin sandalye üretilecekse sandalye formuna uygun bir şekilde yapılan çizimler daha sonra plakaların üzerine uygulanır ve çeşitli ahşap malzemelerin bir araya gelmesi sonucunda mobilya ortaya çıkmış olur. Burada önemli olan nokta yüksek kalite standartlarında makinelerin kullanılmasıdır. Makinelerin ihtiyacı en iyi şekilde karşılayacak olmaları hem üretim sürecini hızlandırır hem de üretilen ürünlerin kalitesinin çok daha yüksek olmasına katkıda bulunur.

Gerekli üretim aşamaları sonrasında ahşap mobilyalar için son kontroller yapılır ve böylece doğal ahşabın etkisi mobilya olarak çeşitli yaşam alanlarında kendisini gösterir.

Elbette üretim sürecinde belirli noktalara çok dikkat edilmektedir. Üretim öncesinde eskizler, maketler ve çizimler tamamlanır, ayrıca bilgisayar ortamında kesin formuna getirilirler. Üretim için tercih edilen keresteler de nem oranları açısından kontrol edilirler ve mobilyalar için kullanılacak olan kerestelerin yüzde 15 nem oranının altında olmasına dikkat edilir. Ayrıca ağaç türü, kerestenin deseni, rengi ve dokusu da ahşabı özel yapan detaylar arasında bulunmaktadır. İşlenmiş olan keresteler daha sonra çeşitli yağlar ile yağlanırlar ve kullanıma hazır hale gelirler.

Ahşap Mobilyalar Nelerden Oluşuyor?

Ahşap mobilya çeşitleri oldukça geniş farklılıklara sahiptir. Kütük masalar, sehpalar, TV üniteleri, sehpalar, koltuklar, sandalyeler, yatak odası mobilyaları, dolaplar ahşabın sıklıkla kullanıldığı mobilya türleridir. Her mobilyanın yapısına uygun olarak da seçilen ahşap türleri cevizden kayın ağaçlarına kadar çok geniş bir yelpazeyi oluşturmaktadır. Ahşap türüne göre üretilen mobilyaların hem görünümlerinde hem de kullanım amaçlarında farklılıklar görülebilmektedir.

Ahşap Mobilya Kullanmanın Avantajları Neler?

Özenli bir şekilde süreçten geçen ahşap mobilya çeşitleri yaşam alanlarına pek çok katkıda bulunurlar. Ahşap mobilya kullanım avantajları da bu kapsamda oldukça fazladır. Ahşaptan üretilen mobilyalar diğer mobilyalara göre çok daha uzun ömürlü bir kullanım sunarlar ve kullanım sürelerinde her zaman ilk günkü görünümlerini koruyabilirler. Ayrıca hava dolaşımını da düzenlerler ve tercih edildikleri alanlarda daha ferah bir görünüm yaratırlar. Özel üretim teknikleri sayesinde böcek ya da haşere gibi oluşumlar da ahşap mobilyalar da görülmezler. Doğal olduğu için de sağlıklı bir kullanım sunan ahşap mobilyalar çevre dostu oldukları gibi aynı zamanda çok daha kolay şekilde işlenmeleri sayesinde de öne çıkarlar.

Tüm bu özel kullanım faydalarını sunan ahşap mobilyalar çeşitli ahşap makineleri yardımı ile birlikte evlerde ya da ofislerde yerini alırlar. Şıklığı ve uzun ömürlü işlevsel kullanımı sunan ahşap modelleri en çok tercih edilen mobilya türleri arasında gelmektedirler.

Related Posts