Blog

Ahşap Mobilya Sektöründe CNC İşleme Merkezleri Hangi Amaçla Kullanılır?

Teknolojinin yararları bugün hemen her sektörde hissedilmektedir. Bunlardan biri de ahşap işlemeciliği alanıdır. Ahşap mobilya üretimi alanında kullanılan cnc işleme merkezleri bu alanda oldukça faydalı bir hizmet sunmakta. Cnc işleme merkezleri hem zaman olarak hem maddi olarak ahşap işlemeciliği konusunda kullanıcılara pratik kullanım alanı sunmaktadır.

Üretim alanında kullanılan farklı yöntemlerin tek bir araç içinde toplanması üretim ve dağıtım açısından zaman tasarrufuna yol açmıştır. Teknolojinin en son faydalarını kullanan ve buna göre üretilen bu makinalar zamandan, paradan ve elemandan tasarruf sağlamanın en kolay yoludur. Bunun yanında cnc işlem merkezi sağladığı artılar ve avantajlar nedeniyle oldukça merak edilen bir makine olmakta. Bu kadar faydalı bir araç olan cnc işleme merkezleri nedir? Ne işe yarar ve nasıl kullanılır, tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Cnc İşleme Merkezi Nedir?

Cnc’nin Türkçe açılımı bilgisayar yardımı ile sayısal kontrol anlamına gelmektedir. Cnc işlem tezgahında, tezgahın çalışması, durdurulması, takımlarının değiştirilmesi ve eksen hareketlerinin hemen hepsi otomatik olarak yapılmaktadır.

Bu işlem merkezinde el ile herhangi bir müdahale söz konusu olmamaktadır. Cnc işlem merkezleri üç ana konfigürasyondan oluşur. Bunlar dikey, yatay ve evrensel işlem merkezleridir. Bu işlem merkezleri sayesinde ahşap mobilya sektöründe daha kolay işlemecilik yapılmaktadır. Teknolojinin faydalarının bir sonucu olan Cnc işlemcisinde işlemler belirli komut ve kontroller ile meydana gelmektedir. Bu anlamda kişiler el ile müdahalede bulunmaz. Bu anlamda iş güvenliği açısından oldukça sağlıklı bir hizmet alınmaktadır.

Cnc İşleme Merkezleri Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesine paralel olarak daha hassas işlem yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu anlamda üretilen makinalardan biri de cnc işleme merkezleri olmakta. Özellikle ahşap mobilya sektöründe ahşap üzerine oymalar yapmada kullanılan bu makinalar mobilya sektöründe en çok kullanılan araçlardır. Geleneksel işlem tezgâhlarında el ile işlem yapmak belirli bir beceri gerektirdiği için oldukça zor bir iş olmaktaydı.

Cnc işlem tezgahları sayesinde bütün bu işlemler birleştirilmiş ve otomarik makinalar tarafından yapılmaya başlanmıştır. El becerisi ile oldukça uzun sürede ve ağır bir işçilik ile yapılan işlemler, bu işlem merkezi sayesinde çok daha hızlı ve kolay yapılabilmektedir. Bu da ahşap işlemeciliği açısından daha verimli sonuçların ortaya çıkmasına ortam hazırlamıştır.

Bu anlamda ahşap mobilya üretimi sektöründe insan işçiliği ve müdahalesi en aza indirilmiş duruma gelmiş olmuştur. Teknolojinin bu gelişimi ahşap mobilya üretimi sektörüne zaman ve para kazancı olarak yansımaktadır.

Cnc İşleme Merkezinin Avantajları

Cnc işleme merkezi pek çok avantajı barındırmaktadır. Bunlardan en önemlisi zaman kaybını en aza indirmesi ve el işçiliğini ortadan kaldırarak seri üretimi mümkün kılmasıdır. Bilgisayar üzerinden kontrol edilebilen bir sisteme sahip olduğu için zamanın yanında eleman ihtiyacını da en aza indirmektedir.

Tezgahın işlemleri oldukça hassas işlemlerdir. Bu nedenle istenilen sonuca en yüksek oranda ulaşmayı mümkün kılmaktadır. Depolama açısından da oldukça az yer kapladığı için pratik bir kullanım sunmaktadır.

Cnc işlem merkezinde istenilen şekiller sadece programlamaya girilir ve sonrası makinanın kendisine kalmıştır. Bu anlamda kesin sonuçlara ulaşılmasını sağlar. Cnc işlem merkezinin bu faydalarının yanı sıra fiyatı da oldukça merak edilen konu olmaktadır. Makinanın fiyatı, makinanın özelliklerine, sahip oldukları konfigürasyonlara ve boyuna göre değişebilmektedir. Bu nedenle net bir fiyat aralığı vermek doğru olmaz ancak şunu belirtmek gerekir bir dezavantaj olarak söylemek gerekir ki alış fiyatları bir miktar maliyetli olabilir. Buna karşın uzun vadede kesinlikle kar yaptıran bir yatırım olacaktır. Makinanın kullanımı ise kesinlikle profesyonel kişilere ya da ekiplere bırakılmalıdır.

Related Posts